Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: pierwsze zajęcia jesiennej edycji zajęć plastycznych, spotkanie z historią i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

Pracowity weekend

Ostatni weekend w DFK Toszek był bardzo pracowity dla najmłodszego pokolenia. W piątek mniejszościowy zespół wokalny Con Colore włączył się muzycznie do nabożeństwa różańcowego w języku niemieckim. W sobotę odbyły się pierwsze zajęcia jesiennej edycji zajęć plastycznych, organizowanych przez koło DFK. Tym razem inspiracją była twórczość Wassilija Kandinsky’ego. Tego samego dnia spotkały się także obie grupy Samstagskursu oraz grupa teatralna działająca w ramach Jugendboxu. Już wkrótce premiera przedstawienia, przygotowanego przez młodzież.

 

Foto: DFK Toszek

 

 

 

Zaproszenie

Mniejszość niemiecka w Stolarzowicach zaprasza 12 listopada na przedstawienie teatralne pt. „Posąg Wenus” inspirowane twórczością Eichendorffa, które zostanie pokazane w restauracji „Scena” w Górnikach. Bilety w cenie 10 i 8 złotych można nabyć w biurze DFK lub w restauracji. Początek o godz. 16.00. Przedstawienie zostanie pokazane w języku polskim.

 

 

 

Kursy rozpoczęte

W kołach DFK rozpoczęła się jesienna edycja kursów języka niemieckiego dla dorosłych. Kurs języka niemieckiego trwa m.in. w DFK Gogolin. Kilkanaście osób szlifuje tu „der, die, das” pod czujnym okiem nauczyciela.

 

Foto: DFK Gogolin

 

 

 

Spotkanie z historią

Członkowie DFK Stara Schodnia zorganizowali pierwszy z cyklu wykładów, który był poświęcony Hucie Małapanew ze szczególnym zaakcentowaniem historii ich miejscowości. 22 października członkowie zebrali się w świetlicy wiejskiej, by wysłuchać prelekcji znawcy lokalnej historii Józefa Tomasza Jurosa. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu pn. „Historia Huty Małapanew od 1754 roku ze szczególnym wyróżnieniem historii miejscowości Schodnia”. W spotkaniu udział wzięła liczna grupa, a sam wykład budził bardzo duże zainteresowanie słuchaczy. Wykład był przede wszystkim poświęcony samym początkom Huty Małapanew, jak również industrializacji Śląska oraz jej oddziaływaniu na hutnictwo europejskie. Na zakończenie zaproszono wszystkich na drobny poczęstunek. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach programu „Ożywienie domów spotkań” Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

Foto: DFK Stara Schodnia

 

 

adur

Show More