Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co działo się ostatnio w kołach DFK? Sprawdziliśmy.

 

 

DFK Żelazna lubi podróżować
Wycieczki rowerowe szlakiem niemieckich śladów stały się w ostatnich latach niezwykle popularne w kołach DFK. Tak jest też w przypadku DFK Żelazna, które wyjątkowo upodobało sobie podróżowanie. W połowie sierpnia około 20 członków koła udało się w podróż na śluzę do Chróścic. Trasa prowadziła wzdłuż Odry. Zintegrowani rowerzyści mogli się dowiedzieć wielu interesujących szczegółów o pracy śluzy, która została kilka lat temu oddana do użytku po remoncie. Także infrastruktura wokół Odry jest stałym elementem podróży studyjnych DFK.

 

O śląskiej porcelanie
W ramach projektu „Praca w domach spotkań” członkowie DFK Tarnowskie Góry postanowili poświęcić uwagę jednemu ze szlachetnych symboli niemieckiego Śląska – porcelanie. Uczestnicy mogli przy tej okazji wysłuchać wykładu Romana Gatysa, a dzięki niemu zapoznać się z historią śląskiej porcelany, która sięga XIX wieku. Ta była produkowana przede wszystkim na Dolnym Śląsku w okolicach Wałbrzycha, a ceniona na całym świecie. Oczywiście najsławniejsza śląska porcelana to porcelana Giesche. Po wykładzie członkowie DFK mieli okazję do beztroskiej integracji przy grillu i muzyce. W projekcie wziął udział miks generacji od młodzieży aż po seniorów.

 

Foto: DFK Tarnowskie Góry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DFK Byczyna przypomina o historii
22 sierpnia DFK Byczyna zorganizowała wydarzenie poświęcone historii. Od godziny 8 do godziny 16 uczestnicy mogli pogłębić wiedzę na temat „Druga wojna światowa. Tam, gdzie wszystko się zaczęło”. Jak wskazuje nazwa, celem podróży była między innymi radiostacja w Gliwicach. Członkowie koła mieli także okazję pokazać specyfikę śląskich miejscowości oraz reakcje ich mieszkańców w roku 1939. Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Praca w domach spotkań”.

 

DFK Kłodnica pływa po Odrze
Jako że w Kłodnicy znajduje się jedna z najbardziej okazałych śluz na Odrze, nic dziwnego, że dla DFK o tej samej nazwie stała się ona celem podroży studyjnej. 25 sierpnia został przez to koło zorganizowany popularny projekt „Rejs po Odrze – na szlakach architektury przemysłowej Górnego Śląska”. W inicjatywie wzięło udział ponad 60 członków, a całość skupiała się wokół podróży popularnym statkiem „Silesia”. Uczestnicy mogli zapoznać się z często zapomnianymi pozostałościami niemieckiej architektury wodnej na Śląsku. Przy okazji członkowie koła mieli okazję poznać kilka niespodziewanych elementów, gdyż kapitan statku zmienił nieco zaplanowaną trasę, by umożliwić poznanie jeszcze większej ilości zabytków.

 

W Żorach szkolą językowo
W DFK Żory we współpracy z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej postanowiono w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje język niemiecki. Obecnie trwa rekrutacja wszystkich grup wiekowych na dwa projekty DWPN: Niemiecki Klub Malucha dla najmłodszych oraz Deutschklub dla młodzieży. Warto nadmienić, że w promocji działalności DFK pomaga także Urząd Miasta w Żorach, co pokazuje, jak bardzo cenione jest koło w mieście i jak dobra jest współpraca pomiędzy większością i mniejszością.

 

Foto: DFK Żory

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Show More