Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Typowo niemieckie!

Rozpoczyna się 15. edycja projektu „Konsolidacja Domów Spotkań – małe projekty”. W miniony weekend w Opolu odbyło się seminarium wprowadzające dla koordynatorów i opiekunów projektów. Po raz pierwszy od czasu pandemii spotkanie nie zostało zorganizowane online, lecz na miejscu, co umożliwiło prawdziwą wymianę doświadczeń.

Ogólnopolski projekt „Konsolidacja Domów Spotkań – małe projekty” został zorganizowany po raz pierwszy w 2010 r. Jego głównym celem jest aktywizacja grup mniejszości niemieckiej poprzez samodzielne przygotowanie i realizację małych inicjatyw. – Najważniejsze zasady, na jakich opiera się projekt, pozostają bez zmian. Organizacje mniejszości niemieckiej mogą ubiegać się o dotację w maksymalnej wysokości 2700 zł na projekt z 15-procentowym wkładem własnym. Oczywiście mile widziany jest wkład własny – wyjaśnia Sybilla Dzumla, kierownik przedsięwzięcia. W tym roku koła DFK mogą zorganizować maksymalnie cztery projekty w ramach konsolidacji domów spotkań. – W tym roku mamy nieco mniejszy budżet, dlatego wolimy organizować wydarzenia w domach spotkań – mówi Sybilla Dzumla.

“Tegoroczny temat brzmi: „Typowo niemieckie. Niemieckie tradycje i zwyczaje w Polsce. Lokalna specyfika”.”

Tylko raz w roku projektowym dane koło DFK może zorganizować projekt, który wymaga dodatkowej podróży (maksymalnie do 50 kilometrów). W pozostałych przypadkach projekty powinny być organizowane stacjonarnie. – To nie oznacza tylko siedziby DFK. W wielu miejscach znajdują się izby regionalne, lokalne muzea i inne miejsca, które bardzo dobrze wpisują się w temat przewodni tegorocznej edycji – mówi Sybilla Dzumla. A tegoroczny temat to „Typowo niemieckie. Niemieckie tradycje i zwyczaje w Polsce. Lokalna specyfika”. W ciągu weekendu koordynatorzy i opiekunowie projektu otrzymali już kilka sugestii, w jaki sposób można zrealizować ten temat w DFK. – Format warsztatów jest do tego bardzo odpowiedni. Na przykład można zaoferować różne warsztaty rękodzieła lub, jak już wspomniałam, wizyty w izbach regionalnych, gdzie omawiane są tradycje i zwyczaje – mówi Sybilla Dzumla.

Po raz pierwszy od czasu pandemii seminarium wprowadzające zostało zorganizowane na miejscu, a nie online. Foto: VdG

Koła DFK mogą składać wnioski natychmiast. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora, Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce: www.vdg.pl. Projekt jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

A. Durecka

Show More