W dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego bierze udział 1600 uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych. Projekt odbywa się zarówno na Górnym Śląsku, jak i na ziemi lubuskiej, na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu.
Projekt Deutsch AG powstał, gdy ministerstwo edukacji kierowane przez PiS-owską minister Annę Zalewską uznało, że trzeba zmienić interpretację ustawy oświatowej. W dwóch ostatnich klasach szkoły podstawowej, gdy wprowadzany jest drugi język obcy, nie należy uznawać języka niemieckiego za taki język obcy, jeśli w danej klasie język ten był również nauczany jako język mniejszości. Większość uczniów i rodziców dla uproszczenia zrezygnowała więc z zajęć z języka mniejszości, aby móc uczyć się języka niemieckiego jako obcego. Aby jednak w rzeczywistości nie mieli mniej lekcji języka niemieckiego, Związek Niemieckich Stowarzyszeń powołał do życia projekt Deutsch AG, w ramach którego w szkołach, które zgłosiły się do projektu, są dodatkowe dwie godziny tygodniowo po zwykłych lekcjach.
1 września rozpoczął się nowy semestr. Najwięcej grup Deutsch AG powstało na Opolszczyźnie (140), w województwie śląskim jest ich 57, a na Ziemi Lubuskiej 13. 12 grup będzie działać na Warmii i Mazurach oraz cztery na Pomorzu.
– Projekt Deutsch AG jest ważny nie tylko w kontekście pracy nad tożsamością mniejszości niemieckiej, lecz także dla przyszłości dzieci. Jeśli rozejrzeć się na rynku pracy, to wymagana jest znajomość języków niemieckiego i angielskiego. Szczególnie na Opolszczyźnie jest to więc nie tylko plus, ale niemal konieczność – mówi Sybilla Dzumla, koordynatorka projektu z ramienia Związku Niemieckich Stowarzyszeń.
ru