Trudny temat zerwanych przez wojenną zawieruchę rodzinnych więzi chce poruszyć w swoim kolejnym projekcie Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i szuka osób, których dotknęła rozłąka z najbliższymi.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje w najbliższym czasie w województwach opolskim i śląskim pokazy filmu w reżyserii absolwenta Wrocławskiej Szkoły Filmowej Tomasza Protokowicza „Dawno temu na Śląsku”. Film opowiada o powikłanych losach mieszkańców śląskiego miasteczka, ich podwójnej tożsamości i wyborach, jakich musieli dokonywać podczas II wojny światowej. Akcja rozgrywa się na przestrzeni lat 1920–1945. Jest to historia bliźniaków wychowywanych w prowadzonym przez zakonnice sierocińcu, którzy zostają rozdzieleni, by po latach, już podczas wojny, spotkać się po dwóch stronach światowego konfliktu. Jeden z nich, Rysiek, zostaje polskim partyzantem, jego brat, Stefan, adoptowany przez SA-manna wstępuje do Waffen SS. Bracia spotykają się w końcu w okolicznościach, w których sytuacja pozwala im tylko na wybór: zabić czy nie.
DWPN zorganizuje pokazy filmu oraz spotkania z jego twórcami, poszukując jednocześnie osób, które spotkał podobny los, jak bohaterów filmu tzn. zostali w wyniku zawieruchy losu odłączeni od swoich najbliższych. – Jeżeli Państwa albo kogoś z Państwa najbliższego otoczenia, rodziny dotyczy ten trudny temat „zerwanych więzi” i chcieliby Państwo podzielić się swoją historią z uczestnikami spotkań po projekcjach filmu, to serdecznie prosimy kontakt – mówi Beata Woźniak z DWPN. Można się zgłaszać telefonicznie pod numerem telefonu 77 40 25 105 lub poprzez e-mail: haus-opole@haus.pl.
A. Durecka