Masz ochotę wziąć udział w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie młodzieżowym, poznać interesujących ludzi z różnych krajów, porozmawiać z nimi i w nietypowy sposób wspólnie spędzić czas? Wszystko to będzie można zrobić podczas „poetry slamu”, organizowanego od 20 do 24 września przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu wspólnie z partnerami z Nadrenii-Palatynatu oraz Iwano-Frankiwska.
– W naszych warsztatach slamu poetyckiego nie chodzi o klasyczną analizę czy prezentację wierszy. Projekt bardzo mocno koncentruje się na wspieraniu indywidualnych kompetencji uczestników, jak np. praca z tekstem (obcojęzycznym), formułowanie myśli i stanowisk, (auto)prezentacja, sztuka konstruktywnej krytyki, kreatywność, zdolność kompromisu, praca i komunikacja interpersonalna w międzynarodowej grupie. Uczestnikami projektu jest młodzież pochodząca z różnych krajów, środowisk i grup społecznych, mająca za sobą najróżniejsze doświadczenia życiowe. Współpraca w takim gronie ma ogromną wartość edukacyjną – wyjaśnia Magdalena Prochota, organizatorka imprezy z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Warsztaty slamu poetyckiego pt. „Slammin’ stereotypes Poetry Slam 2.0 – Mówimy NIE stereotypom” odbędzie się po raz trzeci. Do udziału w projekcie zaproszona zostanie grupa 15-osobowa, po 5 osób z Polski, Niemiec i Ukrainy. Tematem przewodnim warsztatów są uprzedzenia, stereotypy, walka z wielopłaszczyznowym wykluczeniem oraz dyskryminacja wśród młodzieży. Warsztaty ze sztuki argumentacji, retoryki czy (auto)prezentacji pozwolą na ćwiczenie bardzo konkretnych kompetencji i kształcenia predyspozycji – umiejętności, które przydać się mogą w szkole, na uczelni, w pracy czy chociażby w gronie przyjaciół.
23 września o godz. 18 na wyspie Bolko w Opolu odbędzie się OpenAir-Poetry-Slam-Evening 2.0 (TBC). Świeżo upieczeni slamerzy i slamerki będą mieli okazję zaprezentować opolskiej publiczności siebie i powstałe w czasie warsztatów teksty. Najlepsze slamy poetyckie zostaną nagrodzone. Wieczór uświetnią również występy slamerów z Polski, Niemiec i Ukrainy. W projekcie może wziąć udział młodzież od 13 do 18 lat. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na www.haus.pl
adur