Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień Germanistyki Opolskiej

Od 18 do 22 marca potrwa Tydzień Germanistyki Opolskiej. W ramach corocznego cyklu wydarzeń opolska germanistyka zaprasza tym razem na wykłady, warsztaty i spotkanie autorskie.

Tydzień Germanistyki Opolskiej rozpocznie się 18 marca o godz. 9.30 od wykładu i warsztatów literacko-translatorskich, poświęconych Franzowi Kafce w związku z 100. rocznicą śmierci pisarza. Tego samego dnia w bibliotece germanistyki odbędzie się też spotkanie autorskie z austriacką pisarką Rheą Krčmářovą, która pochodzi z Czech, ale pisze po niemiecku. Początek o godz. 12.00. 19 marca organizatorzy zapraszają na Abi-Crashkurs, czyli warsztaty przeznaczone specjalnie dla tegorocznych maturzystów. – W trakcie „podróży z przygodami” pokażemy razem ze studentami opolskiej germanistyki, jak w kreatywny sposób przygotować się do wyzwania, jakim jest matura ustna z języka niemieckiego.

“Tydzień Germanistyki Opolskiej rozpocznie się od wykładu i warsztatów poświęconych Franzowi Kafce.”

Do udziału w wydarzeniach Tygodnia Germanistyki Opolskiej zachęcają też studenci. Foto: Germanistyka

 

Gwarantujemy pozytywne emocje, dobrą zabawę i możliwość zmierzenia się z innymi – zapewniają koordynatorki Tygodnia Mariola Majnusz-Stadnik i Kornelia Kansy. Warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00 w Studenckim Centrum Kultury w Opolu. 20 marca w auli Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się wykład pt. „Niemiecki po angielsku… czyli anglicyzmy na co dzień”, początek o godz. 10.00. O „Wielojęzyczności, kontaktach językowych, brelach i mycce” posłuchać będzie można tego samego dnia o godz. 12.00 również w auli UO. 21 marca o godz. 10.00 w podróż przez Niemcy (aula UO) zaproszeni zostaną uczniowie szkół podstawowych. W formie nauki na stacjach będą poszerzać wiedzę na temat kultury i geografii Niemiec. Na wykład z prezentacją multimedialną organizatorzy zapraszają 22 marca o godz. 10.00 (aula UO). Uczestnicy zostaną wprowadzeni w zagadnienie dwujęzyczności polsko-niemieckiej, a wyjaśnienia, czym jest translanguaging, prof. dr hab. Felicja Księżyc szukać będzie w oparciu o autentyczne wypowiedzi osób dwujęzycznych. Szkoły, klasy, nauczyciele i uczniowie, którzy chcą wziąć udział w Tygodniu Germanistyki Opolskiej, mogą się zgłaszać u koordynatorek: dr Marioli Majnusz-Stadnik, mmajnusz@uni.opole.pl, dr Kornelii Kansy kkansy@uni.opole.pl

adur

Show More