Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Monday, August 8, 2022

“To jest głupi wniosek”

Ostatnia próba odwołania posła mniejszości niemieckiej Ryszarda Galli z funkcji wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych była w listopadzie 2021 r. Wtedy większością głosów wniosek PiS o odwołanie został odrzucony, ale posłowie partii rządzącej zapowiedzieli, że wniosek będą składać do skutku.

 

Dzisiaj posłowie PiS podjęli kolejną, ponownie nieudaną próbę. Za odwołaniem Ryszarda Galli głosowało mianowicie 8 posłów, 9 było przeciwnych. Poseł mniejszości niemieckiej po głosowaniu stwierdził: – Dziękuję wszystkim członkom komisji za tą decyzję. To ogromne wyróżnienie i uznanie dla mojej pracy. Będę nadal służył Komisji ale także mniejszościom narodowym i etnicznym.

 

Jeszcze przed głosowaniem posłowie opozycji próbowali przekonać wnioskodawców do wycofania wniosku. Przewodnicząca komisji Wanda Nowicka (Lewica) odwołała się do słów prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, aby w obliczu wojny na Ukrainie zawiesić spory wewnątrzkrajowe. Natomiast poseł Zbigniew Konwinski (KO) stwierdził: – Widzimy, jak głupi jest ten wniosek. Rząd od lat prowadzi politykę antyniemiecką, utrzymuje zarazem kontakty z proputinowskim premierem Węgier, a ostatnio odebrał polskim dzieciom należącym do mniejszości niemieckiej naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości. Ten wniosek wpisuje się w tą głupią politykę.

 

Ryszard Galla bleibt Mitglied des Präsidiums des MInderheitenausschusses des Sejm.
Foto: screenshot, sejm.gov.pl

 

Po poprzednim głosowaniu poseł PiS Wojciech Zubowski zapowiedział kolejne zgłoszenie wniosku. Tym razem tego nie uczynił, co nie oznacza, że temat został zamknięty.

ru

 

Więcej o sprawie:

PiS chce odwołać Ryszarda Gallę

 

Poseł Galla pozostaje w prezydium

Show More