Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Gertrud Staats – Najchętniej malowała Śląsk

 

 

Jeśli w Twoim salonie wisi wspaniały śląski obraz pejzażowy, to jest bardzo mało prawdopodobne, aby był to obraz Gertrud Staats. Obecnie bowiem obrazy malarki, która urodziła się 21 lutego 1859 roku we Wrocławiu, są bardzo poszukiwane. Niemniej jednak warto to sprawdzić, gdyż Staats malowała przede wszystkim właśnie pejzaże śląskie.

 

Lekcje malarstwa były częścią edukacji dziewcząt z zamożnych rodzin i jako takie były dość powszechne. W przypadku Gertrud Staats szybko jednak okazało się, że ma prawdziwy talent. Pobierała lekcje malarstwa u kilku znanych malarzy swojej epoki. Największy wpływ na jej działalność artystyczną miał jednak Adolf Dressler, u którego w latach 1879–1881 pobierała prywatne lekcje w jego Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych. Wspólnie udali się w Karkonosze, gdzie Staats studiowała malarstwo plenerowe. Swoje pierwsze wystawy Gertrud Staats miała we Wrocławiu i Berlinie. Jej ojciec, Adolf Staats, uwielbiał jej sztukę. W 1890 roku zbudował dla swojej córki przestronną pracownię malarską w ogrodzie rodzinnego domu we Wrocławiu, która wkrótce stała się popularnym miejscem spotkań artystów i intelektualistów. Aby rozwijać się malarsko, Staats coraz częściej podróżowała. Najbardziej lubiła malować na Śląsku, zwłaszcza w Karkonoszach, dokąd w latach 1883–1889 powracała co roku. W Janowicach Wielkich, Szklarskiej Porębie, Przesiece i Karpaczu ludzie znali ją bardzo dobrze.

 

Gertrud Staats należała do Stowarzyszenia Artystek Śląskich. W 1906 roku objęła funkcję przewodniczącej stowarzyszenia. Jej obrazy były wielokrotnie prezentowane w różnych miastach Niemiec. Duża wystawa jej prac miała miejsce wkrótce po śmierci Staats w lutym 1939 roku we Wrocławiu. Malarka zmarła na raka we Wrocławiu 21 czerwca 1938 roku.

 

Jej obrazy znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Prawie wszystko, co wiemy o Gertrud Staats, to zasługa Herthy Gerlinger, wnuczki jej siostry Elise, która spisała swoje wspomnienia o wielkiej śląskiej malarce. Notabene Hertha Gerlinger mieszka w Würzburgu, a 4 stycznia 2020 roku skończyła 100 lat. Jest zapaloną miłośniczką sztuki, posiada dużą kolekcję dzieł, w tym kilka obrazów swojej ciotecznej babci Gertrud.

 

 

Anna Durecka

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

 

Show More