Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Recepta na wiele dolegliwości

Wiesiołek to roślina, która od bardzo dawna wykorzystywana jest w lecznictwie i kosmetyce. Ma to związek z obecnością w jej nasionach nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu linolowego zaliczanego do rodziny omega-6. Ponadto w oleju z nasion wiesiołka znajdują się: polifenole, enzymy, kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, fitosterole, witaminy – E i F. Znajdziemy w nim również takie minerały jak: mangan, miedź, cynk, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo czy selen.

Wiesiołek działa przeciwzapalnie, co jest wykorzystywane w leczeniu chorób o podłożu autoimmunologicznym, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczyca, a także w alergii czy astmie. Zawarte w wiesiołku substancje bioaktywne mają pozytywy wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, a jedna z nich – kwas gamma-linolenowy – wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Wiesiołek zmniejsza też stężenie cholesterolu frakcji LDL i zapobiega jego utlenianiu, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy. Jednocześnie hamuje proces powstawaniu nowotworu. Wykazano też, że stosowanie wiesiołka spowalnia proces neuropatii cukrzycowej.

Wiesiołek w postaci naparu wykorzystuje się też w celach leczniczych oraz kosmetycznych, np. do pielęgnacji włosów czy skóry.
Foto: Healthy Living

Jak stosować wiesiołek?

Wiesiołek pomaga również w chorobach skórnych, zwłaszcza o podłożu autoimmunologicznym. Przyczynia się do zachowania prawidłowej bariery lipidowej skóry, chroniąc ją przed uszkodzeniami, niweluje stany zapalne. Roślina pomaga także w łagodzeniu egzemy czy pokrzywki. To dlatego właściwości lecznicze wiesiołka są wykorzystywane schorzeniach takich jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Stosowanie olejku z wiesiołka na twarz poprawia z kolei nawilżenie skóry, a tym samym jej elastyczność i jędrność. Ziele to można stosować zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Dostępne są tabletki i kapsułki z wiesiołkiem, maść z wiesiołka, a także olej z nasion tłoczony na zimno, który można stosować np. do olejowania włosów, ale i jako dodatek do sałatek. Roślinę można znaleźć w wielu preparatach dostępnych w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz punktach zielarskich. Nasiona można stosować jako dodatek do potraw, koktajli, zup, sosów, past czy pieczywa. Napar z nasion wiesiołka to także doskonały sposób na wzmocnienie odporności organizmu. Wiesiołek w postaci naparu wykorzystuje się też w celach leczniczych oraz kosmetycznych, np. do pielęgnacji włosów czy skóry.

Dawkowanie i przeciwskazania

Jak stosować wiesiołek w kapsułkach czy płynie? Zdecydowanie należy się zapoznać z informacją producenta podaną na opakowaniu. Ma to związek z tym, że różne preparaty mają inne stężenie kwasu gamma-linolenowego (GLA). Jeżeli chodzi o dawkowanie wiesiołka, może wynosić ono od 2 do 6 kapsułek dziennie. W przypadku oleju z wiesiołka w płynie dopuszczalne jest spożycie w ciągu dnia 6 g kwasu gamma-linolenowego. Choć wiesiołek oznacza wiele korzyści dla zdrowia, nie każdy może go stosować. Przeciwwskazaniem jest stosowanie leków, które działają antykoagulacyjnie lub przeciwpłytkowo, a także niektóre zabiegi i operacje, stosowanie leków na układ sercowo-naczyniowy, problemy z krzepnięciem krwi. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatów z wiesiołkiem. Zdecydowanie zaleca się ostrożność w przypadku przewlekłego stosowania oleju z wiesiołka u dzieci, zwłaszcza poniżej 12. roku życia, oraz u kobiet ciężarnych i karmiących. Warto także pamiętać, że u osób szczególnie wrażliwych olej z wiesiołka może wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub skórne.

Karolina Świerc

Show More