Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Saturday, May 21, 2022

Pełnoletnie

Koncerty, warsztaty, wystawy czy spotkania – to wydarzenia przygotowane w ramach 18. Dni Kultury Niemieckiej dla mieszkańców województwa opolskiego. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wraz z partnerami zaprasza w październiku na kulturalną ucztę duchową.

 

– Cieszę się z liczby partnerów, których udało się nam pozyskać. Obok stałych, jak choćby Wojewódzka Biblioteka Publiczna, z których udziału zawsze się cieszymy, doszli też nowi, m.in. Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej czy projekt Lernraum.pl. Zapraszamy także w przyszłości do wspólnego organizowania miesiąca niemieckiej kultury w województwie opolskim – mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN. Zaplanowano ponad 40 imprez, które odbędą się zarówno stacjonarnie, jak i online. – Nie chodzi o to, aby każdego roku przechodzić samych siebie liczbą wydarzeń, ale o jakość, aby uczestnicy naprawdę mogli się cieszyć propozycjami – dodaje Rafał Bartek.

 

Bei einer Pressekonferenz haben Rafał Bartek, die Spezialistin für Kultur, Sabina Kawecka und Joanna Hassa (v. l.) zu den „18. Deutschen Kulturtagen“ im Oppelner Schlesien eingeladen. Foto: Manuela Leibig

Cieszyć będzie się można na pewno koncertem inaugurującym 18. Dni Kultury Niemieckiej, który odbędzie się 8 października w Filharmonii Opolskiej. Bilety wstępu są do nabycia w kasie filharmonii. Dni rozpoczną się jednak już 1 października spotkaniem autorskim w Leśnicy. – W tym roku jest 11 miejscowości, w których odbędą się wydarzenia w ramach Dni Kultury Niemieckiej, m.in. Krapkowice i Prudnik. To nas bardzo cieszy, ponieważ chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców województwa – mówi Joanna Hassa, rzeczniczka prasowa TSKN.
2 października również odbędzie się koncert, mianowicie będzie to występ zespołu Jazzcombo On Cue z gimnazjum muzycznego landu Nadrenia-Palatynat w Montabaur, na który organizatorzy zapraszają do Kolonowskiego. – To także jedno z ważniejszych wydarzeń, ponieważ od kilku lat zacieśniamy partnerstwo z Nadrenią-Palatynatem. Każdego roku staramy się zaprosić kogoś stamtąd. Cieszymy się bardzo, że zespół do nas przyjedzie – mówi Joanna Hassa. Ten koncert będzie można zobaczyć również na żywo w internecie.

 

Program Dni Kultury Niemieckiej skierowany jest do osób w różnym wieku. W ciągu 18-letniej historii tej imprezy w poszczególnych wydarzeniach wzięło udział ponad 20 000 gości. Cykl działań jest finansowany przez Konsulat Niemiec w Opolu i Samorząd Województwa Opolskiego.

 

Cały program 18. Dni Kultury Niemieckiej znajduje się na stronie www.skgd.pl

Manuela Leibig

Show More