Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Formuła LernRAUM.pl się sprawdza

Z Karoliną Sygą, koordynatorką projektu LernRAUM.pl, o jego przebiegu w minionym roku oraz planach na rok bieżący rozmawiała Anna Durecka.


Zakończył się rok bogaty w różnego rodzaju wydarzenia w ramach projektu LernRAUM.pl. Proszę powiedzieć, jakie to były przedsięwzięcia.
Po pierwsze organizowaliśmy wykłady zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. W 2023 r. było 55 wykładów online, prowadzonych przez niemieckojęzycznych prelegentów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia poświęcone turystyce i kulturze w Niemczech. Mieliśmy np. taki cykl, w którym każdy wykład dotyczył innego regionu w Niemczech. Dużym wzięciem cieszyły się też wykłady lajfstajlowe, z pogranicza psychologii. Mieliśmy też 49 wykładów stacjonarnych i te odbywały się głównie w kołach DFK – tam, gdzie mamy naszych animatorów. Tam tematyka wykładów dotyczyła przede wszystkim historii lokalnej. Trzecia forma aktywności w ramach projektu LernRAUM to warsztaty stacjonarne. Warsztaty są realizowane częściej niż wykłady w formule dwujęzycznej, bo są to też często warsztaty specjalistyczne, z fachowym słownictwem. Dużo było fajnych warsztatów: była ceramika, malowanie filiżanek, dużo manualnych zajęć.

Zespół LernRAUM.pl z wizytą w Kłodzku. Od lewej: Karolina Sowa, Martyna Halek, przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w Kłodzku Horst Ulbrich i animatorka Amelia Patzwald.
Źródło: LernRAUM.pl

W ramach projektu LernRAUM.pl odbywały się również kursy językowe.
Tak, to był kolejny obszar naszej działalności. Organizowaliśmy kursy językowe online i stacjonarne, dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, w których wzięło udział ok. 800 uczestników. W tym kontekście chciałam podkreślić, że bardzo nas cieszy, iż ludzie do nas wracają. Ci, którzy byli u nas na kursach w 2022 r., wrócili w 2023 r. Osoby, które biorą udział w naszych kursach, chętnie też partycypują w innych naszych wydarzeniach, takich jak warsztaty czy wykłady.

Językowe kursy stacjonarne realizowaliśmy też w kołach DFK, w edycji jesiennej 25. Były to kursy w małych kołach, jak Górażdże czy w Głuchołazach, ale byliśmy też w województwie śląskim, dolnośląskim i na Warmii i Mazurach. Kursy były zróżnicowane poziomami, od podstawowego po B1. Były one nastawione na konwersacje i oprócz nauki języka stanowiły tez okazję do spotkania się, do wspólnej aktywności. Prawie wszystkie koła chcą w tym roku kontynuować kursy.

Wśród kursów językowych online mieliśmy też takie tematyczne, z elementami turystyki. Myślę, że w tym roku pójdziemy też bardziej w tym kierunku, bo zainteresowanie takimi kursami tematycznymi online jest coraz większe.

Nowa oferta projektu LernRAUM.pl na bieżący rok zostanie przedstawiona na początku lutego.

Czy w ramach LernRAUM.pl odbywały się też spotkania online?
Tak, mieliśmy taki cykl spotkań online, których celem była promocja kultury, języka i wiedzy na temat Niemiec. Te spotkania prowadził dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjan Dzumla. Wśród gości znaleźli się ludzie ze świata polityki, biznesu, związani z językiem niemieckim, np. Mariola Adamska, Piotr Żwak, Bartosz Wieliński.
Czy ta formuła projektu LernRAUM.pl, czyli nauka języka poprzez uczestnictwo w konkretnych wydarzeniach, się sprawdza?
Uważam, że jak najbardziej, ponieważ język niemiecki jest zawsze na pierwszym miejscu we wszelkich naszych przedsięwzięciach, co odróżnia nasz projekt od wszystkich innych. Uczestnicy zawsze dostają słowniczki od prowadzących, prezentacje zawierają wytłumaczone kluczowe słownictwo.

Jakie są plany na bieżący rok?
W zeszłym roku nasz zespół odbył już kilka spotkań z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w różnych regionach Polski i w tym roku chcemy pojechać jeszcze dalej, np. do Olsztyna. Na początku nasz projekt rzeczywiście był skupiony na Opolszczyźnie, trochę też na Śląsku, ale ostatnie miesiące to był czas ekspansji. Projekt LernRAUM.pl coraz prężniej rozwija się na Dolnym Śląsku, głównie w Kłodzku, Wrocławiu, Wałbrzychu. Mamy tam też swoich animatorów. Chcemy w tym roku intensywniej działać na północy. Na pewno będziemy kontynuować kursy językowe, nowością będą wspomniane kursy tematyczne. Konkretną ofertę przedstawimy na początku lutego.

Liderem projektu LernRAUM.pl jest Fundacja Rozwoju Śląska, partnerem Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a za finansowanie odpowiada Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (BMI) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).

Tekst sponsorowany

Show More