Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niemieckie klimaty

Foto: TSKN
Foto: TSKN

Już 9 października rozpoczną się 13. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, sztandarowa impreza opolskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Podobnie jak w latach ubiegłych na miłośników niemieckiej kultury czekają koncerty, wykłady, warsztaty i oczywiście Oktoberfest.

 

Otwarcie Dni Kultury Niemieckiej będzie w tym roku związane z Europejskim Dniem Języków. Ten przypada co prawda 26 września, ale TSKN zaplanował warsztaty językowe na 1 października, godz. 14. Dzień później odbędzie się koncert garażowy zespołu Schlesien Gebiet. Fani muzyki klasycznej nie muszą mieć jednak powodów do obaw – również w tym roku jednym z partnerów Dni Kultury Niemieckiej jest Filharmonia Opolska. Muzycy zagrają koncert inaugurujący imprezę 7 października o godz. 19 (wstęp: 10 złotych). W programie usłyszymy m.in. kompozycje Richarda Wagnera, Siegfrieda Kurza i Ludwiga van Beethovena. To jednak nie koniec muzycznych wydarzeń. 24 października w pubie Opole Główne odbędzie się koncert zespołu „Chwila Nieuwagi” (wstęp wolny), a 23 października wystąpi przed publicznością w Rozwadzy Zenori Art Studio z koncertem pod hasłem „Zaginione archiwum”. Z okazji Dni Kultury Niemieckiej zaprasza do siebie także Opolski Teatr Lalki i Aktora na przedstawienie inspirowane Janoszem „Idziemy po skarb” (wstęp z zaproszeniem). Na cykl wykładów zaprasza również Centralna Biblioteka im. J. v. Eichendorffa w Opolu. Pierwszy wykład na temat wkładu współczesnych śląskich autorek i autorów wygłosi 12 października dr Gabriela Jelitto-Piechulik.

 

Jak zwykle jednym z gwoździ programu Dni Kultury Niemieckiej będzie krapkowickie święto piwa, czyli tradycyjny Oktoberfest, 15 października. – Będziemy starali się po raz kolejny, żeby nasi goście poczuli się w Krapkowicach jak w Monachium. Cukiernia Magosz będzie sprzedawała precle wedle bawarskiej receptury, osoby, które założą dirndle i lederhose, dostaną od nas piernikowe serca. Po raz pierwszy będzie też festiwal piwa z prawdziwego zdarzenia. Będzie można nabyć różne marki ciemnego i jasnego piwa, również niemieckiego – zdradza Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN. Biesiadowaniu przez cały czas towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Wystąpi m.in. Ozi Brass Orkiestra i Tirol Band. Dla dzieci będą animacje, malowanie twarzy, gry i konkursy. Całość poprowadzi Leonard Malcharczyk. Szczegółowy program Dni Kultury Niemieckiej już wkrótce w naszej gazecie i na www.tskn.vdg.pl.

 

Anna Durecka

Show More