Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Od 1 września wracają trzy godziny

Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer odwiedziła województwo opolskie, m.in. szkoły w Zdzieszowicach i Krapkowicach. Tematem głównym spotkań było potwierdzenie powrotu do nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo.

– Przyjechałam do Krapkowic, ponieważ jednym z naszych zobowiązań jako Koalicji Obywatelskiej przed wyborami było to, że wrócimy do normalności. Tą normalnością jest równe traktowanie wszystkich mniejszości w Polsce, w tym również mniejszości niemieckiej. Tu, w województwie opolskim, mieszka aż jedna trzecia dzieci uczestniczących w dodatkowych godzinach języka niemieckiego jako języka mniejszości, co świadczy o skali zjawiska i pokazuje, jak ważne to jest dla społeczności województwa opolskiego – mówiła na briefingu prasowym w Krapkowicach wiceminister Katarzyna Lubnauer i podkreśliła, że decyzja o zmniejszeniu liczby godzin była polityczna: – Nie ulega wątpliwości, że to stricte polityczna decyzja, uwarunkowana nie dobrem dzieci, tylko taką swoistą wojną ideologiczną, jeśli chodzi o kwestie polsko-niemieckie. Była to jedna z pierwszych naszych decyzji, które podjęliśmy, aby wrócić do normalności i wyrównać zasady dla wszystkich mniejszości.

Od 1 września w szkołach, w których nauczany był język niemiecki jako język mniejszości, wraca ten przedmiot w wymiarze trzech godzin. Jednak nie we wszystkich szkołach tak się stanie. Niektóre szkoły stowarzyszeniowe zdecydowały się na przejście na nauczanie w dwóch językach. – W lutym ubiegłego roku zabrane zostały te godziny, a my od września tego samego roku przeszliśmy na nauczanie w dwóch językach, czyli jeszcze trochę wyższy etap nauki języka mniejszości. Uczniowie nie tylko mieli większą liczbę godzin języka niemieckiego niż wcześniej, ale dodatkowo na czterech różnych przedmiotach uczyli się elementów języka niemieckiego. Po rozmowach z rodzicami chcemy zostać przy obecnej formie nauczania i nie wracać do tego, co mieliśmy wcześniej – mówi Agnieszka Kała z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grodzisku.

Bei einem Pressebriefing mit Vertretern der Sozial-Kulturellen Gesellschaft der Deutschen im Oppelner Schlesien bestätigte Ministerin Lubnauer die Rückkehr von drei Stunden Deutsch als Minderheitensprache ab dem 1. September 2024.
Foto: Manuela Leibig

Poszanowanie różnorodności
Minister Lubnauer dziękowała też samorządom, które sfinansowały zabrane godziny ze swoich środków, po to żeby zachować nauczycieli i dać szanse uczniom z regionu. Serdeczne podziękowania na ręce wszystkich wójtów i burmistrzów, którzy podjęli ten krok, składała także w imieniu samorządu województwa opolskiego wicemarszałek województwa opolskiego i członkini Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Zuzanna Donath-Kasiura. – Edukacja to inwestycja, to od nas zależy, jak będziemy kształcić nasze dzieci, naszą młodzież. Bo to oni będą budować naszą przyszłość. Z serca dziękuję – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura na briefingu prasowym.

– Oczywiste jest, że to, co teraz powinno towarzyszyć polityce ministerstwa, to dobro dzieci. A dla dobra dzieci jest zarówno możliwość uczenia się języka swoich przodków, jak również to, że rozwijają się, ucząc się drugiego języka, że mają szansę zdobywać wiedzę. Dlatego już w lutym zostało sporządzone rozporządzenie i weszło do dziennika ustaw – relacjonowała minister Lubnauer i dodała: – Przypomnę, że obecnie w Sejmie trwają prace nad ustawą, złożoną również przez Koalicję Obywatelską, o języku śląskim jako języku regionalnym. To jest kolejna zmiana, która pokazuje szacunek nie tylko dla mniejszości, ale dla różnorodności. Wszyscy jesteśmy obywatelami Polski, ale jednocześnie mamy swoje regionalizmy, tradycję i swoją pamięć o przeszłości. W związku z tym chcemy, aby język śląski był językiem regionalnym. Myślę, że również w województwie opolskim będą osoby, które będą się chciały uczyć języka śląskiego. Mamy nadzieję, że to pragnienie poszanowania różnorodności uszanuje też pan prezydent, jak ustawa trafi do niego do podpisu.

Die Bildungsministerin Katarzyna Lubnauer traf sich mit Lehrern und Schulleitern der Gemeinde Krappitz.
Foto: Manuela Leibig

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Krapkowicach Katarzyna Lubnauer spotkała się też z dziećmi, które zaprezentowały swoją znajomość języka niemieckiego. Następnie odbyło się w sali gimnastycznej spotkanie z nauczycielami i dyrektorami z terenu gminy Krapkowice. Tam minister Lubnauer opowiedziała o zamiarach ministerstwa, jeśli chodzi o zmiany w systemie edukacji w Polsce. Wytłumaczyła też, jak ministerstwo widzi wprowadzoną zmianę zakazującą zadawania prac domowych, co zadawać można, a czego nie.

Co z klasami VII i VIII?
Nadal nierozwiązana pozostaje jednak kwestia nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w klasach VII i VIII. W chwili obecnej wygląda to tak, że zgodnie z rozporządzeniem szkoła musi się zdecydować na to, że albo dziecko uczy się jeszcze innego języka jako języka drugiego, albo musi się zdecydować na to, że język niemiecki będzie językiem drugim i wtedy przestaje się uczyć niemieckiego jako języka mniejszości. – To rozwiązanie jest oczywiście ze szkodą dla dzieci. Pracujemy obecnie nad takim rozwiązaniem, które będzie znowu zasadą równych szans dla wszystkich i będzie realizowane we wszystkich szkołach. Problemem jest jeszcze jedna rzecz. W szkołach w większych miejscowościach, jak tu w Krapkowicach udało się znaleźć nauczyciela języka włoskiego. Natomiast w niektórych mniejszych miejscowościach bardzo trudno jest znaleźć jeszcze jednego nauczyciela drugiego języka obcego, czyli włoskiego, francuskiego czy hiszpańskiego. To utrudnia pracę szkoły, ale pracujemy nad tym. Niebawem jest spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości, z którą będziemy pracować nad takim rozwiązaniem, jakie będzie najlepsze dla dzieci – zakończyła swoją wypowiedź Lubnauer.

Manuela Leibig

Show More