Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Jest sukces

Śląscy Samorządowcy odnoszą umiarkowany sukces w przeprowadzonych wyborach samorządowych. Lista zdobyła 53 338 głosów do sejmiku, wprowadza także radnych w sześciu powiatach oraz 12 wójtów i burmistrzów, co pozwoli na reprezentowanie interesów regionu w przyszłej kadencji na każdym szczeblu samorządu terytorialnego.

– Jesteśmy jedyną regionalną siłą, która ma wybranych kandydatów na wójtów i burmistrzów, radnych do gmin, do powiatów i do Sejmiku Województwa Opolskiego, a istniejemy cztery miesiące. To ogromny sukces – podkreślał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Łukasz Jastrzembski, lider Śląskich Samorządowców. Zaś Rafał Bartek, szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, wybrany na kolejną kadencję do sejmiku, podziękował wyborcom za zaufanie. – Kwestie, które podnosimy: wielokulturowość, dziedzictwo językowe i kulturowe, rozwój regionalizmu, otwierają nas na wszystkich. Wyborcy dali nam mocny mandat. Pokazali, że to wszystko ma trwać i się rozwijać. Pokazują to także historyczne wyniki komitetu w takich gminach jak Tułowice czy Biała – dodał Rafał Bartek.

Wyniki
Śląscy Samorządowcy utrzymali stan posiadania, czyli pięć mandatów, w Sejmiku Województwa Opolskiego. – Siła w naszym regionie leży w kobietach – podkreśliła wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura. – Cieszę się, że w naszej pięcioosobowej sejmikowej drużynie jest ze mną Edyta Gola. Chcemy reprezentować wszystkie problemy kobiet, które w regionie są bardzo ważne. Jesteśmy gwarantkami skutecznej rozmowy, dialogu, rozwiązywania problemów, gospodarskiej troski o zrównoważony region – dodała Donath-Kasiura.
Będą także reprezentowani w sześciu radach powiatu: sześciu radnych w radzie powiatu Kędzierzyn-Koźle, czterech w powiecie krapkowickim, pięciu w oleskim, dziewięciu w powiatach opolskim oraz strzeleckim i trzech w prudnickim. Komitet wprowadził także radnych gminnych i miejskich do szeregu samorządów oraz 12 wójtów i burmistrzów. W dwóch przypadkach – Strzelce Opolskie i Biała – kandydaci Śląskich Samorządowców zmierzą się jeszcze w drugiej turze wyborów.

Co dalej?
Łukasz Jastrzembski zapewnił, że projekt, który tak dobrze się przyjął, będzie kontynuowany w przyszłości. Śląscy Samorządowcy chcą wziąć odpowiedzialność za przyszłość regionu, ale teraz najpilniejszym zadaniem są rozmowy koalicyjne w radach powiatów i w sejmiku. Te jednak dopiero się rozpoczynają i do momentu zamknięcia tego wydania nie wiadomo, czy Śląscy Samorządowcy będą współrządzili na szczeblu województwa i gdzie w powiatach.
Rafał Bartek natomiast odniósł się do niskiej frekwencji wyborczej w województwie opolskim. Uznał, że ta wzrośnie, jeśli wyborcy będą mieli poczucie, iż wybrani radni mają siłę sprawczą. – Kompetencja, jaką państwo obdarza samorządy, jest niedostateczna. Trzeba zwiększyć kompetencje, zwłaszcza powiatu, i udział w podatkach. Jeśli państwo chce zwiększyć frekwencję w wyborach samorządowych, musi się nad tym problemem pochylić. Bez tego głosujący będą zniechęceni – argumentował dotychczasowy przewodniczący opolskiego sejmiku. Natomiast długoletni poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla stwierdził: – Nadal odczuwamy skutki modelu obwiązującego przez minione osiem lat, kiedy samorząd próbowano podporządkować centrali w Warszawie. Ten model trzeba zastąpić prawdziwą samorządnością.
Przedstawiciele Śląskich Samorządowców wykorzystali moment konferencji prasowej, aby podziękować wszystkim wspierającym. – Sukces ten nie byłby możliwy bez wysiłku i zaangażowania całego naszego zespołu, wolontariuszy oraz wszystkich, którzy przyczynili się do naszej kampanii. Dziękujemy również wszystkim kandydatom za uczciwą rywalizację. Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za każdy oddany głos oraz zaufanie, jakim nas obdarzyliście – mówił Rafał Bartek.

Rudolf Urban

 

Wahlergebnisse der Schlesischen Regionalpolitiker / Wyniki Śląskich Samorządowców

Oppelner Sejmik / Sejmik Województwa Opolskiego:
Oppeln Stadt und Kreis / Opole i powiat opolski: Rafał Bartek i Ryszard Galla
Kreise Kandrzin-Cosel und Gr. Strehlitz / powiaty kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki: Roman Kolek i Edyta Gola
Kreise Leobschütz, Krappitz und Neustadt / powiaty głubczycki, krapkowicki i prudnicki: Zuzanna Donath-Kasiura

Gewählte Bürgermeister und Gemeindevorsteher / Wybrani wójtowie i burmistrzowie:
Czissek/Cisek: Rajmund Frischko
Groß Neukirch / Polska Cerekiew: Piotr Kanzy
Reinschdorf / Reńska Wieś: Tomasz Kandziora
Stubendorf/Izbicko: Marzena Baksik
Himmelwitz/Jemielnica: Marcin Wycisło
Collonowska/Kolonowskie: Norbert Koston
Leschnitz/Leśnica: Łukasz Jastrzembski
Ujest/Ujazd: Hubert Ibrom
Chronstau/Chrząstowice: Florian Ciecior
Murau/Murów: Michał Golenia
Radlau/Radłów: Włodzimierz Kierat
Zembowitz/Zębowice: Patryk Swoboda

Stichwahl am 21. April:
Groß Strehlitz / Strzelce Opolskie: Henryk Rudner
Zülz/Biała: Damian Tarnowski

Kreistag von Kandrzin-Cosel / Rada Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego:
Józef Gisman, Tomasz Scheller, Marian Wojciechowski, Fryderyk Trautberg, Danuta Wróbel, Aneta Langer

Kreistag von Krappitz / Rada Powiatu Krapkowickiego:
Arnold Donitza, Krystian Komander, Karolina Trela, Joachim Kamrad

Kreistag von Rosenberg / Rada Powiatu Oleskiego:
Roland Fabianek, Sylwia Kus, Jacek Wróbel, Barbara Kaczmarczyk, Damian Hutsch

Kreistag von Oppeln / Rada Powiatu Opolskiego:
Jacek Sulikowski, Antoni Gryc, Krzysztof Wysdak, Krystian Cichos, Stefan Warzecha, Henryk Lakwa, Aleksandra Czech, Joachim Świerc, Dariusz Segiet

Kreistag von Neustadt / Rada Powiatu Prudnickiego:
Józef Janeczko, Janusz Siano, Joachim Kosz

Kreistag von Groß Strehlitz / Rada Powiatu Strzeleckiego:
Waldemar Gaida, Roman Pytel, Justyna Mientus, Ryszard Nocoń, Konrad Wacławczyk, Joachim Szostok, Waldemar Bednarek, Tadeusz Kauch, Sandra Szopa

 

Show More