Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Monday, August 8, 2022

Oklaski i pożegnanie

Tajemniczy pałac, zachód słońca i cudowna muzyka to uczta dla duszy. Tak też było w minioną sobotę, 23 lipca, w Rozkochowie, gdzie odbył się kolejny koncert powiatowy TSKN.

W Pałacu w Rozkochowie odbył się drugi koncert z cyklu „Koncerty Powiatowe – Prezentacja Zespołów Artystycznych”.
Dzięki koncertom i Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Niemców na Śląsku Opolskim członkowie i sympatycy mniejszości niemieckiej mogą poznać zespoły artystyczne mniejszości niemieckiej i obserwować ich rozwój. Zespoły i soliści przyczyniają się do szerzenia kultury niemieckiej w naszym województwie poprzez różnorodność repertuaru i profesjonalizm.

Agnieszka Stoklosa (Sopran) und David Stoklosa (Tenor) wurden von dem Streichquartett Martyna Magosz, Marta Linek, Paulina Świerczek und Marta Resztar begleitet.
Foto: Dominika Bassek

Pierwszy w tym roku koncert powiatowy odbył się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie. Tak było również w weekend w Rozkochowie, gdzie rozbrzmiewała muzyka klasyczna.

Jako pierwszy na scenie wystąpił chór „Brosci Chorus” pod dyrekcją Ewy Magosz. Następnie publiczność mogła podziwiać występy solistów: Agnieszki Stokłosy (sopran) i Dawida Stokłosy (tenor), którym towarzyszył kwartet smyczkowy – Martyna Magosz, Marta Linek, Paulina Świerczek i Marta Resztar.
Wśród uczestników tego wydarzenia znalazły się Róża Zgorzelska jako członek zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Joanna Hassa, dyrektor biura Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, oraz konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle. Dla niej był to szczególny koncert, ponieważ cztery lata temu na zaproszenie mniejszości niemieckiej uczestniczyła w swoim pierwszym wydarzeniu, jakim był koncert powiatowy w Oleśnie.

– Dla mnie dzisiejszy dzień jest rzeczywiście zamknięciem pewnego kręgu, ponieważ dzisiaj jest to ostatnie wydarzenie, w którym będę uczestniczyć – powiedziała konsul Birgit Fisel-Rösle. – Chciałabym również pogratulować właścicielom tego pałacu, ale także organizatorom, że wybrali tak wspaniałe miejsce na ten koncert – dodała konsul, korzystając z okazji do pożegnania.

Ci, którzy nie mogli być obecni, mogą obejrzeć koncert w Internecie, gdyż był on również streamowany online i jest dostępny na YouTube.
Wydarzenie jest finansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.
Redakcja Wochenblatt.pl objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

Dominika Bassek

 

Najbliższy koncert już 20 sierpnia w Chrząstowicach.

 

Show More