Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rozpoczynamy nową przygodę

Wieczorem 12 stycznia Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej (AGDM) zorganizowało pierwsze spotkanie nowego zespołu wokalnego w swojej siedzibie w Domu Kopernika w Olsztynie (Allenstein). Uczestniczyło w nim dziesięć zainteresowanych osób w różnym wieku, które chciały się zaangażować w szkolenie wokalne i ewentualne przyszłe występy.

Jeszcze w starym roku 2023 w szeregach nie tylko mniejszości niemieckiej w Olsztynie krążył plakat reklamowy; w AGDM odbyło się wiele dyskusji, aby wyrazić zainteresowanie i potrzebę utworzenia zespołu wokalnego. Po tym, jak chór „Vaterhaus”, który towarzyszył życiu AGDM od jego początków pod kierownictwem Andreasa Kwahsa, musiał zostać rozwiązany kilka lat temu z powodu zaawansowanego wieku śpiewaków, członkowie stowarzyszenia poczuli potrzebę założenia nowego zespołu.

Werbung für die neue GesangsgruppeQuelle: AGDM
Werbung für die neue Gesangsgruppe
Quelle: AGDM

Pięciolinie i ćwiczenia oddechowe

Pod okiem Anny Kazańskiej, menedżerki kultury AGDM, powstała grupa śpiewacza, której członkowie mają wyruszyć w „niezapomnianą podróż do świata muzyki i języka niemieckiego”, jak głosi ogłoszenie. Wiek nie gra roli, grupa poszukuje entuzjastów muzyki ze wszystkich pokoleń, którzy chcą pomóc w budowaniu zespołu. Do poprowadzenia nowego, jeszcze nienazwanego zespołu udało się pozyskać Monikę Zielińską, absolwentkę muzykologii.

AtemübungenFoto: Anna Kazańska
Atemübungen
Foto: Anna Kazańska

Jak można było się spodziewać na początku, głównym celem jest zharmonizowanie różnych stylów edukacji muzycznej uczestników. Z jednej strony przybyli śpiewacy, którzy mieli już doświadczenie w chórach, podczas gdy z drugiej strony były osoby z dobrym głosem, ale niewielką wiedzą na temat notacji muzycznej. To także część wstępnej wiedzy fachowej, którą przekaże Monika Zielińska. Przede wszystkim jednak przyszli członkowie zespołu zaczną od ćwiczeń oddechowych, postawy i początkowej artykulacji.

Język niemiecki i integracja

Powinni czuć się komfortowo z repertuarem, który prowadząca zespół wybiera i uzupełnia w ciągłej konsultacji z uczestnikami. Nacisk kładziony jest na zróżnicowany repertuar niemieckojęzycznych piosenek z różnych epok i stylów. Po wstępnej ocenie nastrojów wśród uczestników nie powinno to i nie będzie przeszkadzać grupie śpiewającej w okazjonalnym próbowaniu sił w utworach w języku polskim, angielskim, a nawet łacińskim. Ten ostatni jest szczególnie interesujący w przypadku pieśni kościelnych, które również znajdą się w repertuarze.

Erste Probe im Untergeschoss des Hauses Kopernikus in Allenstein Foto: Anna Kazańska
Erste Probe im Untergeschoss des Hauses Kopernikus in Allenstein
Foto: Anna Kazańska

Oprócz mówienia i śpiewania w języku niemieckim, co pomaga zachować tożsamość kulturową, projekt ma na celu promowanie integracji i spójności w obrębie społeczności. Wspólne śpiewanie na kilka głosów, w którym wokaliści muszą słuchać siebie nawzajem, poprawia również codzienną interakcję – a także jest przyjemne. Nie bez powodu tekst plakatu reklamowego kończy się słowami „Stwórzmy harmonię”. Dokładnie to zespół chce osiągnąć poprzez swoje działania i pierwsze występy w tym roku.

Gerade stehen und tief einatmenFoto: Anna Kazańska
Gerade stehen und tief einatmen
Foto: Anna Kazańska

– Nie mamy jeszcze nazwy i przydałoby się więcej wokalistów w naszych szeregach, także młodych – mówi przewodniczący AGDM Piotr Dukat, który również rozpoczął wokalną przygodę. – Ale jesteśmy dopiero na początku i z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Uwe Hahnkamp

Więcej informacji na temat projektu zespołu wokalnego można znaleźć na stronie internetowej Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej (www.agdm.pl) lub kontaktując się z jego przedstawicielami.

Show More