Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Spotkania ze współczesnymi świadkami na Pomorzu

Po raz pierwszy Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizował obóz letni dla młodzieży ze Śląska w nadmorskiej miejscowości Ustka (Stolpmünde). Mogli w nim wziąć udział młodzi ludzie w wieku od 15 do 22 lat, którzy byli zainteresowani projektem historycznym.

Obóz letni „Zachowane wspomnienia. Spotkania ze współczesnymi świadkami na Pomorzu” odbył się w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”. Projekt, który DWPN realizuje od 2009 r., polega na tym, że starsi ludzie opowiadają młodzieży o tym, czego doświadczyli, „aby historia własnego regionu, o której nie można przeczytać w książkach, również stała się znana”. – Przez lata udało nam się zebrać mnóstwo materiałów z województw opolskiego i śląskiego, teraz przyszedł czas na północ Polski – mówi Beata Sordon, koordynatorka projektu „Archiwum Historii Mówionej”.

Auch der Zeitzeuge Detlef Rach, Vorsitzender des Stolper Verbandes der Deutschstämmigen, kam zu dem Treffen und erzählte über seine Erfahrungen, Deutscher in Stolpmünde zu sein. Foto: Beata Sordon

Teoria
Podczas pobytu w Ustce młodzi ludzie najpierw poznali podstawy dziennikarstwa. Warsztaty z dziennikarzem i lokalnym historykiem Marcinem Barnowskim odbyły się w Bunkrach Blüchera. Dzięki współpracy z gminą Ustka i lokalnym centrum kultury zorganizowano także dwa spotkania ze współczesnymi świadkami: pierwsze odbyło się w Duninowie (Dünnow), a drugie w Objeździe (Wobesde). Po ogólnym przedstawieniu przez współczesnych świadków historii ich małej ojczyzny w drugiej części spotkań przeprowadzono w grupach szczegółowe wywiady ze świadkami czasu.

Monika Kurek: – Rozmowa ze starszymi ludźmi, którzy tak wiele już przeżyli, była po prostu ekscytująca.

Praktyka
Dzięki szkoleniu dziennikarskiemu młodzi ludzie byli już przygotowani na to, jak zadawać pytania i na co zwracać uwagę podczas nagrywania wypowiedzi. Współczesny świadek Detlef Rach, przewodniczący Słupskiego Związku Ludności Pochodzenia Niemieckiego, również przybył na spotkanie i opowiedział o swoich doświadczeniach jako Niemca w Ustce.
– To było po prostu ekscytujące, rozmawiać ze starszymi ludźmi, którzy już tak wiele doświadczyli. Wraz z moim przyjacielem przeprowadziliśmy wywiad z sołtysem wsi Rowy, Jadwigą Fudalą. Jest ona m.in. zaangażowana w utrzymanie starego niemieckiego cmentarza w Rowach, aby historia Niemców we wsi była żywa. W pewnym momencie rozmowy miała łzy w oczach i to wzruszenie słychać w wywiadzie. Na koniec naszego spotkania powiedziała, że bardzo się cieszy, iż młodzi ludzie interesują się historią. Myślę, że to był najbardziej pamiętny moment z całego mojego pobytu w Słupsku – mówi 20-letnia studentka Monika Kurek.

Auch Freizeit kam bei dem Camp in Stolpmünde nicht zu kurz.
Foto: Beata Sordon

Historia
– Postawiliśmy sobie za cel, aby młodzi ludzie poznali zawiłą historię mieszkańców Ustki. Dzięki projektowi powinni również poczuć jej smak i zapytać swoich dziadków w domu, jak to było kiedyś. Ważnym aspektem było również to, że wielu naszych uczestników nie wiedziało, że Niemcy mieszkali także na północy. Dzięki temu lepiej poznali historię Niemców w Polsce – wyjaśnia Beata Sordon.
W programie znalazły się też wycieczki, takie jak wizyta w Kołobrzegu, zwiedzanie muzeum regionalnego czy poszukiwanie skarbów w Ustce. – Poszukiwanie skarbów było związane z poznawaniem historii miasta, wiele się przy tym nauczyliśmy. Mieliśmy też czas na spacer po plaży, a wieczorem graliśmy w różne gry. Program był bardzo dobrze opracowany – mówi Monika Kurek.

Manuela Leibig

 

Show More