Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lepszy dostęp do środków unijnych

Dzięki umowie podpisanej między Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki a Bankiem Gospodarstwa Krajowego możliwe będzie wdrażanie tzw. Instrumentów Finansowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021–2027. Zdaniem marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły jest to kolejny ważny etap w rozwoju regionu opolskiego.

Marszałek województwa opolskiego podkreślił również, że w sumie na cały obszar Instrumentów Finansowych przeznaczono ok. 400 mln zł! Dzięki tym środkom możliwe będzie udzielanie przedsiębiorcom z województwa opolskiego preferencyjnych pożyczek. Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki podpisaniu tej umowy do przedsiębiorców trafi ok. 170 mln zł. – Tym samym otwarty został kolejny rozdział wsparcia województwa opolskiego i jego mieszkańców ze środków Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021–2027 – powiedział marszałek Andrzej Buła. Warto dodać, że dzięki nawiązanej ponownie współpracy między Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki a Bankiem Gospodarstwa Krajowego przedsiębiorcy z województwa opolskiego będą mieli lepszy dostęp do pożyczek ze środków unijnych.

Der Direktor des Oppelner Zentrums für Wirtschaftsentwicklung, Tomasz Hanzel (r.), begleitet von Andrzej Buła, Marshall der Woiwodschaft Oppeln

Charakter zwrotny

Instrumenty Finansowe, jakimi są preferencyjne pożyczki, pozwolą na zwiększenie konkurencyjności oraz innowacyjności opolskich przedsiębiorstw w obszarze ekoinnowacji, wdrażania TIK oraz inwestycji w MŚP. Z kolei członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza zwrócił uwagę na bardzo istotny fakt, że wykorzystane raz pieniądze, dzięki temu, że Instrumenty Finansowe posiadają charakter zwrotny, będą mogły być użyte ponownie. Wrócą bowiem do regionalnej puli, którą będzie można wykorzystać raz jeszcze. Tym samym możliwe będzie pomnażanie oraz budowanie kapitału na kolejne programy rozwojowe w regionie opolskim. Bank Gospodarstwa Krajowego jako Menedżer Funduszu Powierniczego w ramach procedury przetargowej dokona wyboru partnerów finansujących, z którymi podpisane zostaną umowy operacyjne. Partnerzy finansujący, w ramach zawieranych umów inwestycyjnych z ostatecznymi odbiorcami, realizować będą zadania związane z udzielaniem wsparcia w postaci pożyczek, zgodnie z założeniami zawartymi w Strategii Inwestycyjnej dla Instrumentów Finansowych w ramach FEO 2021–2027 oraz z dokumentacją przetargową.

170 milionów na MŚP

Z kolei Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, zwrócił uwagę na to, że ok. 170 mln zł zostanie przekazane na trzy obszary dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w województwie opolskim. Pierwszy to ekoinnowacje i zarządzanie efektywnością środowiskową. Drugi – wdrażanie TIK, czyli realizacja rozwiązań cyfrowych, jak np. oprogramowanie księgowe, systemy operacyjne, czy bardziej specjalistycznych, jak przykładowo zmiana w procesach produkcyjnych. Trzeci natomiast – to inwestycje w sprzęt produkcyjny czy inwestycje zwiększające skalę i zasięg działalności. Jest to nie tylko realna pomoc, ale także odpowiedź na potrzeby technologiczne zmieniającego się świata. Warto również podkreślić, że kolejna umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na Instrumenty Finansowe, w ramach której wspierane będą obszary związane ekologią i ochroną środowiska, zostanie podpisana jeszcze w bieżącym miesiącu, o czym poinformujemy na łamach „Wochenblattt.pl”.

Krzysztof Świerc

Show More