Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Cud w Chrząstowicach”

W minioną niedzielę (10.09) w Chrząstowicach koło Opola odbyło się uroczyste (ponowne) otwarcie wyremontowanego Niepublicznego Katolickiego Przedszkola „Ochronka”. Szczególną cechą tej placówki jest to, że dzieci objęte są opieką w języku niemieckim i polskim.

„Promować dzieci dwujęzyczne i wychowywać je w duchu Dobrej Nowiny” – tak brzmi hasło polsko-niemieckiego przedszkola „Ochronka” w Chrząstowicach, które zostało uroczyście otwarte po gruntownym remoncie i modernizacji. Liczne grono przedszkolaków, rodziców, dziadków i rodzeństwa, a także członkowie lokalnej mniejszości niemieckiej, lokalni politycy, zainteresowani mieszkańcy wsi oraz goście honorowi z bliska i daleka przybyli pod namiot przed odnowionym budynkiem przedszkola. Pomimo uciążliwie upalnej późnoletniej pogody nie chcieli oni przegapić tego ważnego wydarzenia i być świadkami „oddania do użytku” wyjątkowego miejsca: pierwszego dwujęzycznego przedszkola katolickiego w Polsce, jak podkreślił w kilku słowach powitania na początku wydarzenia Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG).

Die Kinder hatten an der Eröffnungsfeier ihres Kindergartens sichtlich Spaß.
Foto: Lucas Netter
Die Kinder im Mittelpunkt: Am vergangenen Sonntag wurde der deutsch-polnische Kindergarten in Chronstau feierlich wiedereröffnet.
Foto: Lucas Netter

Obecni byli również m.in. pełnomocnik rządu Niemiec ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych Natalie Pawlik, wójt gminy Chrząstowice Florian Ciecior, starosta powiatu opolskiego Henryk Lakwa, konsul RFN w Opolu Peter Herr, Hartmut Koschyk, przewodniczący Kuratorium Fundacji Solidarności z Niemcami za Granicą, a także kilka sióstr z zakonu Służebnic Maryi Niepokalanie Poczętej, które w ubiegłym roku przekazały VdG budynek przedszkola.

An der Feier in Chronstau nahmen auch zahlreiche Ordensschwestern teil.
Foto: Lucas Netter
Der Vorsteher der Gemeinde Chronstau, Florian Ciecior
Natalie Pawlik (2. v. r.) mit der BJDM-Vorsitzenden Weronika Koston sowie Hartmut Koschyk (links) und dessen Mitarbeiter Dominik Duda
Foto: Lucas Netter

Obecnie placówka prowadzona jest przez nowo powstałe Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD”, którego prezesem jest Agnieszka Misiurska. Dzięki środkom finansowym z budżetu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Spraw Wewnętrznych (ponad 800 tys. euro) oraz prywatnym darowiznom budynek przedszkola został w bardzo krótkim czasie całkowicie odnowiony i wyposażony w nowoczesne elementy wystroju wnętrz.

Auch die (etwas) ältere Generation hatte an der Veranstaltung ihre Freude.
Foto: Lucas Netter
Die Eröffnungsfeier in Chronstau war gut besucht.
Foto: Lucas Netter

Głównymi zasadami koncepcji placówki są jej chrześcijańska orientacja i dwujęzyczna edukacja. Mając to na uwadze, opiekunowie będą komunikować się z dziećmi w języku zarówno polskim, jak i niemieckim, wzmacniając w ten sposób ich dwujęzyczność. W przyszłości przedszkole będzie finansowane z dotacji państwowych i składek rodziców.

Gemeinsam mit Natalie Pawlik (Mitte), Agnieszka Misiurska (links) und Rafał Bartek nahmen die Kinder den frisch renovierten deutsch-polnischen Kindergarten offiziell in Betrieb.
Foto: Lucas Netter

Dzieci w centrum uwagi

Jednak takie biurokratyczne i techniczne aspekty były raczej w tle w ostatnią niedzielę; głównym celem było świętowanie „cudu w Chrząstowicach”, jak Hartmut Koschyk nazwał realizację polsko-niemieckiego projektu przedszkola, nawiązując do nazwy stowarzyszenia wspierającego.

Zwischendurch führten die Kindergartenkinder einige einstudierte Tanz- und Gesangseinlagen auf.
Foto: Lucas Netter

Ale najważniejsi aktorzy tego przedszkola, dzieci, i tak nie byli pod wrażeniem wysokich rangą gości i „dorosłych tematów”. Zamiast tego radośnie biegały w tę i z powrotem między namiotem a salami do zabawy i nauki w przedszkolu, malowały twarze, bawiły się na małym placu zabaw przed budynkiem, tudzież prezentowały publiczności wyćwiczone tańce i piosenki. I nawet gdy wikariusz biskupi Piotr Tarliński błogosławił wszystkie pomieszczenia przedszkola, nie przeszkodziło to maluchom w zabawie. Wszyscy goście od razu wyczuli, że w swoim przedszkolu czują się już jak w domu.

Die Jüngsten konnten sich das Gesicht bemalen lassen.
Foto: Lucas Netter
Die Kindergartenkinder führten auch ein kleines Theaterstück auf.
Foto: Lucas Netter
Bischofsvikar Peter Tarlinski segnete alle Räume des Kindergartens.
Foto: Lucas Netter

Oczywiście nie mogło zabraknąć kilku oficjalnych przemówień i podziękowań. Te ostatnie zostały wygłoszone przez Agnieszkę Misiurską oraz Rafała Bartka i skierowane były do wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu inicjatywy: rodziców, lokalnych działaczy i polityków, członków stowarzyszenia „CUD”, sióstr zakonnych, pracowników VdG czy nawet kierownika budowy robót remontowych.

Agnieszka Misiurska und Rafał Bartek
Foto: Lucas Netter
Applaus für die vielen Engagierten, die zum Erfolg des Kindergartenprojekts beigetragen haben.
Foto: Lucas Netter

Chrząstowice wzorem do naśladowania?

Natalie Pawlik również wygłosiła krótką mowę gratulacyjną do zebranych – która prawie zagubiła się w radosnym świątecznym nastroju. – To dwujęzyczne przedszkole da najmłodszym dzieciom w naszym społeczeństwie niezwykłą okazję do integracji dwóch języków w ich codziennym życiu od najmłodszych lat. Współistnienie języków i związanych z nimi kultur będzie dla nich normalnością. To idealne warunki dla kolejnego aktywnego i kształtującego się przyszłego pokolenia mniejszości niemieckiej – powiedziała polityk SPD. – Doświadczenie dwujęzyczności i kochającej wspólnoty, które jest filozofią tego przedszkola, da dzieciom, które mogą tu spędzić niewielką, ale ważną część swojego życia, ważne doświadczenia dla ich przyszłego życia. Tutaj nauczą się, jak ważne jest budowanie mostów między różnymi kulturami i narodami w młodym wieku – dodała.

Natalie Pawlik während ihrer Ansprache, die auch ins Polnische übersetzt wurde
Foto: Lucas Netter
Aufmerksames Zuhören
Foto: Lucas Netter

Wyraźnie dumny z wyniku prac remontowych i przyszłego kierunku przedszkola był również szef VdG Rafał Bartek, który sam pochodzi z Chrząstowic. – Mam nadzieję, że ta nowo powstała placówka zachęci również inne miejsca i być może inne województwa, że taki projekt jest możliwy do zrealizowania. I mam nadzieję, że stąd, z Chrząstowic, zostanie wysłany sygnał, że można tworzyć takie instytucje nawet w trudnych czasach, kiedy zmagamy się z dyskryminacją – powiedział w kuluarach uroczystości.

Natalie Pawlik versäumte es nicht, im Gästebuch des Kindergartens eine Botschaft zu hinterlassen.
Foto: Lucas Netter

Obecnie do Niepublicznego Katolickiego Przedszkola „Ochronka” w Chrząstowicach uczęszcza ok. 30 dzieci. Posiada ono jednak zezwolenie na przyjęcie do 48 dzieci. Jest więc jeszcze kilka wolnych miejsc. Wydarzenie otwarcia 10 września było z pewnością dobrą reklamą dla tej polsko-niemieckiej placówki edukacyjnej.

Die Auftritte der Kinder boten dem Publikum ein abwechslungsreiches Rahmenprogramm.
Foto: Lucas Netter
Auch ein kurzes Konzert des Jugendblasorchesters der Gemeinde Chronstau durfte natürlich nicht fehlen.
Foto: Lucas Netter

Lucas Netter

Uroczystość otwarcia polsko-niemieckiego przedszkola w Chrząstowicach została wsparta finansowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, gminę Chrząstowice oraz firmę budowlaną „Plada”.

Show More