Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Znak dobrej współpracy

W ciągu ostatnich kilku lat organizacje reprezentujące wypędzonych i mniejszości niemieckie wyraźnie zbliżyły się do siebie. W zeszłym tygodniu w Berlinie odbyło się spotkanie, którego celem było nagłośnienie tego faktu, szczególnie wśród przedstawicieli politycznych w stolicy Niemiec.

W Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny dyrektor zarządzający Fundacji Kulturalnej Niemieckich Wypędzonych Thomas Konhäuser wraz z rzecznikiem Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich (AGDM) w FUEN Bernardem Gaidą przeprowadzili dyskusję z komisarz rządu federalnego ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, poseł Natalie Pawlik. Dyrektor Konhäuser przedstawił informacje na temat szeroko zakrojonej działalności Fundacji, która mogła się rozwinąć od czasu, gdy rząd federalny zaczął zapewniać finansowanie w 2020 r.

Konhäuser i Gaida podkreślili więź między AGDM a Fundacją Kultury, która nieustannie rodzi nowe pomysły na projekty.

Jednym z głównych tematów była szeroko zakrojona współpraca oparta na zaufaniu, która rozwinęła się między Fundacją Kultury a AGDM, w tym platforma „Wypędzeni i ci, którzy pozostali w ojczyźnie – dwie strony tego samego medalu”, jedyna coroczna konferencja w Niemczech, podczas której organizacje działające na podstawie § 96 federalnej ustawy o wypędzonych (BVFG) i mniejszości niemieckie spotykają się i omawiają współpracę transgraniczną w sektorze kultury.

Bernard Gaida, Natalie Pawlik und Thomas Konhäuser Foto: Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen.

Istnieją jednak również inne formaty, w których ściśle ze sobą współpracują, takie jak: „Młoda Sieć Przyszłości”, platforma łącząca organizacje młodzieżowe ponad granicami, sieć „Młoda Nauka” dla młodych naukowców oraz niedawno założona grupa robocza ds. mediów.
Ogólnie rzecz biorąc, Konhäuser i Gaida podkreślili bliskie więzi między AGDM a Fundacją Kultury, z których nieustannie wyłaniają się nowe pomysły na projekty, oraz ogromne znaczenie zapewnienia, że oparta na zaufaniu współpraca, która rozwinęła się na przestrzeni lat, będzie kontynuowana po 2024 r.

KdV

 

Show More