Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Odchodząca historia Opola

Na cmentarzu komunalnym na Półwsi w Opolu 1 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych, odbędzie się po raz pierwszy kwesta na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu. – Z zebranych pieniędzy chcemy wyremontować nagrobki sióstr franciszkanek szpitalnych oraz artysty malarza Josepha Jackischa – mówi Beata Kubica, przewodnicząca komitetu społecznego, który organizuje kwestę.

 

– Na cmentarzu komunalnym na Półwsi w Opolu 1 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych, odbędzie się po raz pierwszy kwesta na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu. – Z zebranych pieniędzy chcemy wyremontować nagrobki sióstr franciszkanek szpitalnych oraz artysty malarza Josepha Jackischa – mówi Beata Kubica, przewodnicząca komitetu społecznego, który organizuje kwestę.

 

Immer mehr Menschen wollen etwas über die Geschichte des Friedhofes erfahren.
Foto: Archiv

 

Akcje ratownicze

Cmentarz przy obecnej ulicy Wrocławskiej otwarto 19 grudnia 1813 r. Mieścił się poza granicami ówczesnego miasta, przy drodze na Wrocław, i jego teren powiększano później jeszcze kilka razy. Zapełniał się szybko. Służył lokalnej społeczności jako główna nekropolia prawie 120 lat. Ostatecznie w 1920 r. komisja ds. cmentarza stwierdziła, że trzeba wyznaczyć nowe miejsce pochówku, cmentarz na Półwsi. W 1945 r. cmentarz przy Wrocławskiej ponownie otwarto i służył on nowym mieszkańcom miasta do 1963 r. Pochowano tam wielu znamienitych mieszkańców Opola, tych przedwojennych i tych powojennych.

Od wielu lat społecznicy, historycy amatorzy i inni, którym dobro cmentarza leży na sercu, starają się uchronić nekropolię i jej cenne zabytki przed zniszczeniem. – Cmentarz przy ul. Wrocławskiej to jest odchodząca historia Opola i jest wielu ludzi, którym na niej zależy. Stąd też różne już były w ostatnich latach inicjatywy, żeby ten cmentarz uratować. Były akcje sprzątania przed dniem Wszystkich Świętych, radnemu Marcinowi Gambcowi udało się zdobyć środki na przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego i w końcu dzięki Mniejszości Niemieckiej wpisać cmentarz do rejestru zabytków, co w efekcie chroni ten teren przed przekształceniem w coś innego. A pamiętamy, że był nawet plan utworzenia parku dla psów w tym miejscu – mówi Beata Kubica.

 

Der Friedhof in der Ul. Wroclawska.
Foto: Archiv

 

Premierowa kwesta

Pomysł zorganizowania kwesty na rzecz cmentarza w dniu Wszystkich Świętych zrodził się przed pandemią, która potem uniemożliwiła jego realizację. – Tego typu kwesty organizowane są właściwie we wszystkich większych miastach w Polsce, co rok. Opole było taką białą plamą na mapie tych zbiórek i mam nadzieję, że od tego roku kwesta będzie regularnie organizowana tego dnia – mówi Beata Kubica. Pieniądze będą zbierane wyłącznie do puszek przy bramach cmentarza na Półwsi od godz. 9.00 do godz. 17.00 oraz na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej od 12.00 do 14.00. – Około godz. 17.30 zapraszamy na cmentarz przy Wrocławskiej, gdzie przedstawimy wyniki kwesty – informuje Beata Kubica.

Anna Durecka

Show More