Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dobroczynna kozieradka

Kozieradka to roślina posiadająca szerokie właściwości lecznicze. Jej nasiona pomagają nam w walce z licznymi dolegliwościami, takimi jak np. podwyższony cholesterol, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne. Wyciągi z tej prozdrowotnej rośliny są często stosowane w przypadku wypadania włosów oraz gdy chcemy przyśpieszyć ich porost.


Uprawą kozieradki pospolitej zajmuje się wiele różnych gospodarstw rolnych na terenie Polski oraz Europy. Ta wyjątkowa roślina z rodziny motylkowatych występuje również naturalnie w okolicach Morza Śródziemnego oraz na terenie takich krajów jak Indie, Turcja czy Chiny. Dzięki leczniczym właściwościom nasion kozieradka zyskała sobie popularność na całym świecie, stając się powszechnym środkiem upraw. Proces dojrzewania owoców zajmuje zwykle najwięcej czasu, a po skoszeniu roślin uprawnych poddaje się je suszeniu oraz młóceniu w celu pozyskania drogocennych nasion. Na co dzień kozieradkę możemy spotkać zarówno w formie suszonych liści, jak i nasion, które znajdują zastosowanie także w kuchni. Kozieradka jest częstym składnikiem tabletek o szerokim zastosowaniu, które można znaleźć w aptece. Dzięki zawartym w niej flawonoidom możemy liczyć m.in. na silne działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Kozieradka, nazywana także grecką koniczyną, to także bogate źródło witamin i minerałów.
Foto: Unsplashc

Składniki odżywcze kozieradki
W nasionach kozieradki znajdziemy wiele aktywnych związków, takich jak polisacharydy, flawonoidy, alkaloidy, saponiny czy pozostałe związki lotne wraz ze związkami zapachowymi. Tak różnorodna zawartość składników biologicznych sprawia, że nasza roślina będzie miała bardzo szerokie zastosowanie, nieograniczające się do jednej funkcji. Kozieradka, nazywana także grecką koniczyną, to także bogate źródło witamin i minerałów. Znajdziemy w niej m.in.: witaminy z grupy B, potas, żelazo, wapń, fosfor oraz inne składniki o różnorodnym działaniu leczniczym i antyoksydacyjnym. Kozieradka zawiera również substancję o nazwie galaktomannan, która także wspiera organizm. Poza tym regularne spożywanie nasion może wspomagać nasze procesy trawienne oraz regulować poziom glukozy we krwi. Kozieradka często używana jest też w trakcie leczenia chorób związanych z przewlekłym zapaleniem górnych dróg oddechowych, ułatwiając pacjentom wykrztuszanie. Napar z tej drogocennej i powszechnie stosowanej rośliny można również stosować przy stanach zapalnych skóry, bo jej łagodzące działanie przyczynia się do redukcji nieprzyjemnych opuchlizn czy obrzęków oraz umożliwia odpowiednią pielęgnację skóry.

Kozieradka należy do ziół podwyższających poziom testosteronu i zaliczana jest do grona afrodyzjaków.

Silny afrodyzjak
Dzięki liściom bogatym w mikroelementy roślina ta znajduje też zastosowanie w leczeniu chorób narządu wzroku, szczególnie na Bliskim Wschodzie. Na co jeszcze dobra jest kozieradka? Obniża poziom trójglicerydów w przypadku osób o podwyższonym poziomie cholesterolu, zwiększa liczbę białych krwinek, pobudzając czynność krwiotwórczą szpiku kostnego, ale naprawdę nieoceniony jest wpływ kozieradki na hormony. Roślina ta należy do ziół podwyższających poziom testosteronu i zaliczana jest do grona afrodyzjaków. Zawiera składnik zwany diosgeniną, który znajduje zastosowanie w procesie syntezy hormonów płciowych, co pozytywnie wpływa na libido. Uwaga! Nasiona kozieradki znane są jako niezastąpiony składnik pozwalający poprawić wygląd biustu i naturalnie go ujędrnić. To wynik tego, że występuje w nich wysokie stężenie fitoestrogenów – związków organicznych pochodzenia roślinnego, które zastępują działanie estrogenów endogennych. W celu uzyskania pożądanych efektów kozieradkę najlepiej stosować w formie maseczki nakładanej bezpośrednio na nasze ciało albo regularnie spożywać ją np. w postaci herbaty.

Karolina Świerc

Show More