Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Podwójny honorowy obywatel

To był wielki dzień dla Henryka Hocha, przewodniczącego ostródzkiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Jodły” oraz Związku Niemieckich Stowarzyszeń Warmii i Mazur (VdGEM). 9 września w sali bankietowej Zamku w Ostródzie na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Ostródy (Osterode) został uhonorowany – jako szósta osoba w historii – tytułem honorowego obywatela swojego rodzinnego miasta.

W przeszłości można było zostać doktorem prawa zarówno kościelnego, jak i świeckiego; udało się to np. Giacomo Casanovie (1725–1798). Z kolei Henrykowi Hochowi udało się zostać honorowym obywatelem dwóch miast partnerskich za zainicjowanie tego partnerstwa i towarzyszenie mu przez prawie 30 lat. – Cieszymy się, że od dziś jesteś nie tylko honorowym obywatelem naszego miasta Osterode am Harz, ale także honorowym obywatelem Twojego miasta, Ostródy – podsumował Jens Augat. Burmistrz Osterode am Harz przybył z ośmioosobową delegacją na regularną wymianę ze swoimi kolegami z Ostródy i oczywiście był obecny na ceremonii nadania tytułu.

Ehrenbürger Henryk Hoch (mittig, mit Urkunde) flankiert von den drei Bürgermeistern Jan Nosewicz (4. v. l.), Jens Augat (5. v. r.) und Czesław Najmowicz (4. v. r.) sowie der Delegation aus Osterode am Harz
Foto: Uwe Hahnkamp

Spotkanie tysięcy ludzi

Burmistrz jest również jednym z wielu przykładów skuteczności i konieczności żywego partnerstwa, ponieważ był już w Ostródzie na wymianie jako uczeń. – Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że zawdzięczam to Henrykowi Hochowi. Przez ten długi czas połączył wielu ludzi – powiedział Jens Augat w swoim powitaniu. Nie pamiętał, czy już wtedy poznał również ówczesnego burmistrza Jana Nosewicza, ale miał okazję porozmawiać z nim 9 września.

Der Vorsitzende des Stadtrats von Osterode, Tadeusz Bera, mit der Ehrenurkunde für Henryk Hoch
Foto: Uwe Hahnkamp

Partnerstwo z Osterode am Harz to tylko jeden z powodów wyróżnienia nowego honorowego obywatela. – Henryk Hoch m.in. promował kulturę poprzez Konkurs Piosenki Niemieckiej i organizował inne wydarzenia – chwali była dyrektor Centrum Kultury w Ostródzie Anna Zapaśnik-Baron. Z kolei Czesław Najmowicz, poprzednik obecnego burmistrza, podkreślał wieloletnią dobrą współpracę w samorządzie miejskim, zwłaszcza w dziedzinie sportu: – Nie tylko jako czynny sportowiec w piłce nożnej, tenisie ziemnym i stołowym, ale także później jako działacz w ostródzkich klubach, wiele osiągnął.

Gruppenbild mit Henryk Hochs Familie sowie den Stadträten aus Osterode und Osterode am Harz
Foto: Uwe Hahnkamp

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Innym ważnym obszarem działalności Henryka Hocha jest ratowanie ważnych historycznych budynków w mieście i powiecie ostródzkim. O jednym z przykładów sam opowiedział w swoim przemówieniu; a chodziło o salę bankietową, w której został uhonorowany: – Z ówczesnym burmistrzem Babalskim ubiegaliśmy się o wsparcie finansowe z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W tym celu potrzebowaliśmy niemieckiego partnera; miasto Osterode am Harz podjęło się tego zadania. Dzięki temu sala wygląda tak, jak ją dziś widzimy. Inne projekty mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu stowarzyszenia byłych mieszkańców powiatu ostródzkiego (Kreisgemeinschaft Osterode).

Henryk Hoch während seiner Dankesrede
Foto: Uwe Hahnkamp

Za każdym aktywnym człowiekiem prawie zawsze stoi rodzina, która daje mu oparcie w działaniach i wspiera go. Dlatego pierwsze podziękowania świeżo upieczony honorowy obywatel Henryk Hoch skierował pod adresem swojej żony, siostry Ingrid Lipki, która wraz z nim prowadzi Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Jodły”, oraz reszty rodziny aż po wnuka – wszyscy oni przybyli na jego wyjątkowy dzień. Owacja na stojąco, którą Rada Miejska zatwierdziła oficjalną uchwałę o przyznaniu tytułu, będzie towarzyszyła Henrykowi Hochowi i jego rodzinie w przyszłych działaniach.

Uwe Hahnkamp

Show More