Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Czy nowy początek?

Znana sieć handlowa Galeria Karstadt Kaufhof z początkiem stycznia bieżącego roku po raz kolejny ogłosiła upadłość. Przyczyną są problemy finansowe austriackiej spółki Signa: „Jeśli firma musi trzy razy w ciągu czterech lat składać wniosek o upadłość, pojawia się pytanie, czy ta firma nadal jest zdolna do przetrwania. I czy nie zniknie wkrótce całkowicie” – zastanawia się „Süddeutsche Zeitung”.

Zgłoszenie trzech upadłości w ciągu czterech minionych lat oznacza, że doradcy upadłościowi zawiedli w dwóch wcześniejszych próbach restrukturyzacji. Jeśli mogli na tym zarobić honoraria w wysokości dwucyfrowej liczby milionów, podczas gdy mało zarabiające sprzedawczynie były zwalniane, pokazuje to, że nie jest dobrze. „Poza tym to, że różne rządy federalne nie zorientowały się w grze, ale zamiast tego topiły jeszcze więcej środków z podatków, jest dowodem na to, jak sprytnie działały finansowe akrobacje. Oczywiście, trochę więcej przejrzystości ze strony decydentów politycznych również by nie zaszkodziło” – stwierdza dziennik „Süddeutsche Zeitung”. Dziennikarze tej gazety dodają, że trzecie ogłoszenie upadłości jest dla pracowników jeszcze trudniejsze.

Zabójcze czynsze

„Jedyną pociechą może być to, że obecnie pilnie poszukiwani są specjaliści” – ale to wszystko twierdzi Süddeutsche Zeitung. Z kolei zdaniem dziennika ekonomicznego „Handelsblatt” wszelkie nadzieje zależą od tego, czy rzeczywiście inwestor podejmie ryzyko postawienia na przyszłość domu towarowego. Oraz od tego, czy spółka matka Signa przynajmniej w niektórych swoich lokalizacjach zgodzi się na ustępstwa w kwestii czynszów. Galeria Kaufhof Karstadt ma poważny dylemat, bo lokalizacje o dużym znaczeniu w Düsseldorfie, Köln, Hamburgu i Frankfurcie są bardzo deficytowe, również z powodu za wysokich czynszów. Bez ustępstw ze strony właściciela, firmy Signa, Galeria Kaufhof Karstadt musiałaby zrezygnować z tych nieruchomości, aby w ogóle mieć szansę stać się dochodowa. Jednak sieć domów towarowych o zasięgu ogólnokrajowym, która nie jest już obecna w tak ważnych miastach, może popaść w zapomnienie. „Było zdumiewająco cicho. Brak było okrzyków, brak szybkich oznak solidarności ze strony polityków po ogłoszeniu kolejnego upadku Galerii Karstadt Kaufhof” – stwierdza „Nürnberger Zeitung”. Jak pisze, wystarczy przypomnieć sobie pierwszą upadłość, gdy wielkie frakcje radnych w Nürnberg jednomyślnie opowiadały się za kontynuacją i utrzymaniem domu towarowego pod zarządem Signy. Wówczas władze miejskie poczyniły ustępstwa tylko po to, aby przekonać koncern do utrzymania sklepów Karstadt w centrum miast.

Wyczuwalna ulga

W ostatnich miesiącach wszyscy pojęli, że firma Signa nie jest solidnym, dobrym partnerem ani dla samorządu, ani dla pracowników. „Nawet sami pracownicy Galeria Kaufhof Karstadt mają teraz nadzieję «wyzwolić się z objęć Signy» – jak to sformułował jeden z przedstawicieli związków zawodowych. Cel jest jasny: konieczna jest zmiana właściciela” – konstatuje norymberski dziennik. Natomiast „Kölnische Rundschau” pisze: „To męczące. Po raz trzeci w ciągu czterech lat Galeria Karstadt Kaufhof (…) przechodzi postępowanie upadłościowe i niemalże wyczuwa się ulgę, słysząc, że w przeciwieństwie do pierwszego przypadku, który miał miejsce w 2020 r., i kolejnego w 2022 r. nie ma pomocy ze strony rządu. Zarząd firmy pokłada nadzieję, że w upadłości tkwi szansa na nowy początek. Przynajmniej Galeria pozbyła się właściciela Signy. Rene Benko, którego spekulacje runęły. Jednak wciąż brakuje wiarygodnej koncepcji dla domów towarowych, aby ustalić, ile z nich pozostanie po kolejnej rundzie restrukturyzacji. W jakim przedziale cenowym powinny się znajdować? Co jeszcze powinny oferować? A co z handlem online – czy nie jest już za późno? To kwestie, których wyjaśnienie chętnie widziałoby się przed ostatnią upadłością. Teraz odpowiedzi na nie nie cierpią zwłoki” – stwierdza koloński dziennik.

K. Ś.

Show More