Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Mimo awarii…

Od końca października 2023 r. Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce jest nieczynne. Pracownicy jednak nie pozostali bezczynni i przygotowują się już na działalność w tym roku.

Otwarte we wrześniu 2022 r. w Opolu przy ul. Szpitalnej Centrum przybliża zwiedzającym historię i teraźniejszość Niemców w Polsce. Temu służy w szczególności wystawa stała, która pokazuje dzieje Niemców na dzisiejszych terenach Polski od średniowiecza aż do aktualnej działalności organizacji mniejszościowych.
W październiku ubiegłego roku w Centrum doszło do zalania piwnicy i uszkodzenia całości elektryki i elektroniki, która sterowała multimedialną wystawą stałą. “W międzyczasie mogliśmy powrócić na nasze stanowiska pracy, jednak kiedy Centrum znów będzie otwarte, tego dziś nie jestem w stanie powiedzieć” informuje Weronika Wiese, kierownik Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego.

Strona internetowa

Problemy w siedzibie Centrum nie oznaczają jednak, że nic się nie dzieje. “W międzyczasie udało nam się uruchomić naszą stronę internetową, gdzie można zarówno znaleźć podstawowe informacje o naszej placówce, jak i obejrzeć mnóstwo zdjęć z naszej dotychczasowej działalności” mówi Bogna Piter, specjalistka ds. promocji i wystaw. Do października 2023 r. nie tylko można było zwiedzać wystawę stałą, odbywały się również spotkania autorskie, wystawy czasowe czy warsztaty dla dzieci i młodzieży. Przez cały rok Centrum odwiedziło prawie 5000 osób.

Plany

“Mamy więc nadzieję, że i w tym roku nasze Centrum będzie tętnić życiem. Staramy się zdobyć środki na kolejne działania – złożyliśmy szereg wniosków o dofinansowanie projektów. Przygotowujemy się m.in. do kolejnej edycji projektu „Mniejszości w dialogu”, w ramach którego o sobie opowiadać będą przedstawiciele innych mniejszości narodowych i etnicznych. Planujemy również spotkanie autorskie z Wiolettą Sawicką, która napisała książkę o „wilczych dzieciach”. O losie tych niemieckich dzieci w Prusach Wschodnich pod koniec II wojny światowej opowiadamy także na naszej wystawie, więc spotkanie z autorką będzie pogłębieniem wiedzy na ten temat” mówi Weronika Wiese.
Ponadto pracownicy aktualnie uzupełniają wystawę o nowe eksponaty, jakie w minionych miesiącach zasiliły zasoby Centrum. Wydana została również druga część kart pracy dla uczniów, które będą mogły być użyte, jak tylko Centrum zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających.

Pracownicy Centrum przygotowują podręczną biblioteczkę dla zwiedzających. Foto: CDW

“Oprócz wystawy stałej i wystaw czasowych oraz spotkań chcemy w przyszłości zaprosić naszych zwiedzających do dłuższego pobytu w naszym Centrum. Dlatego przygotowaliśmy małą biblioteczkę, w której zainteresowani znajdą pozycje nie tylko o mniejszości niemieckiej w Polsce, ale także innych społecznościach. To również pomoże pogłębić wiedzę wyniesioną z samej wystawy”, mówi Bogna Piter.

Rudolf Urban

 

Show More