Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wymarzone przedszkole

Pomimo dyskryminującej decyzji byłego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, dotyczącej ograniczenia nauki języka niemieckiego jako ojczystego, i innych problemów, jakie pojawiły się w kilku minionych latach, Publiczne Przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy prężnie się rozwijało i rozwija, m.in. w kwestii nauki języka niemieckiego. Obecnie może się pochwalić czteroma grupami w Leśnicy oraz trzema oddziałami zamiejscowymi – Góra św. Anny, Kadłubiec i Dolna. Dlaczego tak się dzieje i co jest tego powodem, w rozmowie z Krzysztofem Świercem opowiada dyrektor tej placówki – Karolina Trela.


Jest pani młodą kobietą, matką, utalentowaną artystką, która w morzu zajęć znalazła jeszcze czas na to, aby wziąć na siebie bardzo poważny i trudny obowiązek dyrektora Publicznego Przedszkola im. Braci Grimm w Leśnicy. Wiem, że od kilku miesięcy pełniła pani tę funkcję, ale kiedy oficjalnie stało się to faktem?
Zacznę od tego, że dla mnie praca w tym przedszkolu była konsekwencją marzenia. 23 lata temu, jako 10-letnia dziewczynka, pierwszy raz przyszłam do tego przedszkola, po swoją kuzynkę, i natychmiast poczułam w nim niesamowite ciepło i pozytywną energię. Coś, czego nie poczułam wcześniej i później w żadnym innym przedszkolu czy szkole. Powiedziałam wówczas„Jak fajnie byłoby kiedyś tutaj pracować” i…w 2015 r. rozpoczęłam pracę w tym właśnie przedszkolu. Wtedy też uświadomiłam sobie, że to, gdzie dzisiaj jestem, kiedyś sobie wymarzyłam. Wtedy jednak nie myślałam, że zostanę dyrektorem tej placówki, a tak się oficjalnie stało z dniem 1 grudnia 2023 r. po wygraniu przeze mnie konkursu. Dodam, że wszyscy czujemy się tutaj bardzo swojsko. Jeśli ktoś chce mówić gwarą śląską, to godoł, jak chce się porozumiewać po polsku – proszę bardzo, a jak w języku niemieckim, to super.

Pod rządami ministra Przemysława Czarnka z nauką języka niemieckiego jako ojczystego nie było łatwo. Szkoły i przedszkola straciły po dwie godziny nauki, ale przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy ta dyskryminacja ominęła! Dlaczego?
Poradziliśmy sobie dzięki burmistrzowi Leśnicy Łukaszowi Jastrzembskiemu, którego nawet nie musieliśmy prosić o pomoc. Kiedy tylko pojawił się problem, natychmiast szukał rozwiązania i je znalazł, podobnie jak środki finansowe! Burmistrz kategorycznie stwierdził, że tak być nie może, i poinformował nas, że będzie tak jak dotychczas. Dzięki temu ani przez moment nie poczuliśmy dyskryminacyjnej decyzji MEiN. Nadal mogliśmy prowadzić naukę języka niemieckiego jako ojczystego, a nasze dzieci ani przez chwilę nie były pod tym względem poszkodowane.

Im öffentlichen Gebrüder-Grimm-Kindergarten in Leschnitz fühlt sich nicht nur die Leiterin Karolina Trela sehr wohl. Wie auf dem Foto zu sehen ist, tun das auch die Kinder, die sich an sie kuscheln.
Foto: PPBG

Efekt?
Nadal kontynuowaliśmy naukę, a dzieci mogły z powodzeniem brać udział w różnych konkursach, głównie recytatorskich z języka niemieckiego oraz w konkursach piosenkarskich. Pamiętam, że sama takowe organizowałam, jeszcze jako nauczyciel, nie dyrektor, a mowa m.in. o przeglądzie piosenki świątecznej. Do tego pod względem kadrowym – nikogo nie trzeba było zwalniać z pracy. Jeszcze raz dziękujemy burmistrzowi, bo dzięki jego interwencji wszystko skończyło się dla nas happy endem. Pragnę dodać, że nigdy nie odmawia nam pomocy nie tylko finansowej, ale i mentalnej, co jest wielką zaletą i czymś, co nas wyróżnia.

Gmina Leśnica proponuje też grant oświatowy. Co to takiego?
Mowa o tym, że raz na miesiąc każdy nauczyciel w naszej gminie, każdego szczebla, czy to szkoła podstawowa, muzyczna, czy przedszkole, może napisać grant, w którym opisuje, na co chciałby jakieś dodatkowe fundusze i jaki projekt chce z dziećmi zrealizować. Korzystając z tego przez kilka ostatnich lat, co semestr pisałam o coś związanego z nauką języka niemieckiego. Dzięki temu z naszymi dziećmi odwiedziliśmy m.in.: takie instytuty MN jak VdG, TSKN w Opolu, gazetę„Wochenblatt.pl”, BJDM. Jednocześnie realizowaliśmy konkursy językowe i piosenkarskie, otrzymywaliśmy pomoce dydaktyczne, czy też prowadziliśmy specjalne zajęcia mające na celu naukę języka niemieckiego. Nie wiem, czy coś takiego proponują inne gminy, ale u nas jest…

Dzięki burmistrzowi Łukaszowi Jastrzembskiemu ani przez moment nie poczuliśmy dyskryminacyjnej decyzji MEiN.

W październiku ubiegłego roku w Polsce dokonała się zmiana władzy. Fakt ten sprawił, że pojawiła się szansa na to, iż utracone dwie godziny nauki języka niemieckiego jako ojczystego powrócą. Tym samym pomoc burmistrza w tej kwestii może się już okazać zbędna. Czy to oznacza, że środki, które gmina kierowała do waszego przedszkola, mogą zostać utracone? Czy też jest możliwość utrzymania ich i przekierowania na inne cele?
Znam władzę naszej gminy i jestem przekonana, że nadal będzie nam pomagać i wspierać, tak jak było dotąd. Jeżeli faktycznie wszystko w kwestii nauki języka niemieckiego jako ojczystego wróci do normy i gmina nie będzie musiała na ten cel wydawać pieniędzy, to zapewne będzie nam pomagać w innych przedsięwzięciach i uda się inaczej spożytkować środki.

Jakie są pani plany z rozwojem przedszkola w 2024 r.?
Z wielu względów będzie to rok wyjątkowy! Przed nami ważne obchody 30-lecia istnienia przedszkola, a zarazem 20-lecie nadania mu imienia Braci Grimm. W związku z tym przez cały rok odbywać się będą różne imprezy połączone z tymi jubileuszami. Jednocześnie przygotowujemy konkurs na logo naszego przedszkola. Ma ono być w formie płaskiej i może być to wyklejanka, może być namalowane, zrobione w komputerze lub w innej formie. Pragnę podkreślić, że wziąć udział w naszym konkursie i zaprojektować logo może małe dziecko lub dorosła osoba z każdego zakątka Polski.

Die Perspektive eines Kindes – so einfach und positiv – kann zu einer wunderbaren Alternative zu unserer erwachsenen und weniger naiven Wahrnehmung der Welt werden. Deshalb lohnt es sich, das innere Kind in uns zu pflegen und – zumindest manchmal – das Leben und die Probleme der Erwachsenen aus dieser Perspektive zu betrachten, wie es Karolina Trela tut.
Foto: PPBG

Wiem, że nie jest to jedyne pani marzenie w bieżącym roku.
Kolejnym jest stworzenie reprezentacyjnego sztandaru przedszkola, na którym widnieć będzie wspomniane wcześniej logo. W tym celu poszukuję sponsorów. Oprócz tego sztandar ten ma być oficjalnie wręczony 3 maja 2024 r. przez sponsora, który nam go ufunduje. W tym samym dniu poznamy też twórcę naszego logo, bo będzie to główny dzień obchodów 30-lecia przedszkola i 20-lecia nadania mu imienia Braci Grimm, połączonych z majówką w Leśnicy. A zatem z imprezą gminną Leśnickiego Ośrodka Kultury. Cieszę się z tego powodu, bo jestem przekonana, że łącząc siły, możemy więcej. Pragnę podkreślić też, że w tym roku planujemy szereg innych ważnych przedsięwzięć, które nie tylko pomogą nam w pracy, ale zachęcą rodziców i ich pociechy do tego, aby jeszcze chętniej uczęszczały do naszego przedszkola.

Tak jak chętnie od lat przyjeżdżają do was praktykanci z Niemiec.
Dokładnie. Od kiedy uczę w tym przedszkolu języka niemieckiego, co roku, z wyjątkiem okresu pandemii COVID-19, na praktyki przyjeżdżają do nas studenci z Wolfsburga, a zatem podobnie jak do Montessori w Raszowej. Jak mają wybierać, to decydują się na Leśnicę lub Raszową, co uważam za duże wyróżnienie. Mamy też przedszkola partnerskie w Hirscheid i Croswitz w Niemczech, a więc w miastach partnerskich Leśnicy. Poza tym niedawno nawiązaliśmy współpracę z przedszkolem w Czechach.

 

Show More