Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

EUROPEADA 2024

Groźnymi przeciwnikami nie są tutaj Hiszpania czy Brazylia, ale Południowy Tyrol lub Słoweńcy z Karyntii. Wiadomo już, które drużyny będą się ich obawiać w fazie grupowej na EUROPEADA latem przyszłego roku – gdyż losowanie grup 5. edycji rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy mniejszości narodowych i etnicznych odbyło się 11 grudnia na stadionie „Sydbank Park” w Haderslev/Hadersleben w Danii.

 

 

W turnieju rywalizuje 36 drużyn reprezentujących mniejszości narodowe i etniczne z 15 krajów Europy, w tym 27 drużyn męskich i 9 żeńskich. W fazie grupowej trwającej od 30 czerwca do 2 lipca 2024 r. mężczyźni będą grać przeciwko sobie w siedmiu grupach, a kobiety w trzech grupach. Runda pucharowa i mecze barażowe odbędą się w dniach 4–6 lipca 2024 r.

 

Der FC DFK Oberschlesien spielt in der Gruppe B.
FUEN/Martin Ziemer

 

W imieniu FUEN (Federalistycznej Unii Narodowości Europejskich), organizacji zrzeszającej mniejszości autochtoniczne w Europie i sponsora turnieju, wiceprezydent Gösta Toft obiecał: – Podobnie jak w 2008 r. w Gryzonii (Szwajcaria), 2012 r. na Łużycach, 2016 r. w Południowym Tyrolu i 2022 r. w Karyntii, będą to nie tylko emocjonujące mecze, które dostarczą wielu emocji. To będzie święto różnorodności!

Toft dostrzegł podobieństwa między wartościami w piłce nożnej a przywiązaniem do praw mniejszości, którym FUEN jest przywiązany. – Na stadionie obowiązują następujące wartości, które są równie ważne dla piłki nożnej, ale także dla mniejszości: okaż pokorę, weź odpowiedzialność, zachowuj solidarność i ciężko pracuj” – powiedział Toft.

 

Ziehung der Gruppenteilnehmer der EUROPEADA 2024
Foto: FUEN/Martin Ziemer

 

Gospodarzami EUROPEADA 2024 są Sinti i Romowie, a także mniejszość fryzyjska w Szlezwiku-Holsztynie, mniejszość niemiecka w Danii i mniejszość duńska w Niemczech. Motto „Between the Seas” mówi wszystko: mecze rozgrywane są w 14 lokalizacjach w Niemczech i Danii, pomiędzy Morzem Północnym a Bałtyckim. Ostateczny harmonogram rozgrywek i godziny rozpoczęcia zostaną wkrótce opublikowane na oficjalnej stronie turnieju www.europeada.eu.

Oprócz uroczystej ceremonii otwarcia i finału, kolejną atrakcją będzie tradycyjny dzień kultury w środku turnieju, podczas którego uczestniczące mniejszości zaprezentują sobie nawzajem swoją kulturę, język i tradycje. Nie zabraknie także programu towarzyszącego obejmującego koncerty, dyskusje panelowe i wiele innych atrakcji.

 

Martin LIppa, Vorsitzender des DFK Schlesien mit dem Maskottchen der Europeada 2024
Foto: privat

 

Mniejszość niemiecką w Polsce reprezentować będzie na EUROPEADA FC DFK Oberschlesien, który tym razem wysyła na turniej nie tylko drużynę męską, ale także drużynę kobiecą. (Oberschlesische Stimme wkrótce szerzej napisze o tym).

 

(Deutsch) Der Appetit wächst

Show More