Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kryzys finansowy

Niemiecki rząd znalazł się w opałach po tym, jak Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł, że przesunięcie 60 mld euro z funduszu na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa do Funduszu Klimatu i Transformacji było niezgodne z konstytucją. W konsekwencji tej decyzji zatrzymano proces przyjmowania budżetu Republiki Federalnej na kolejny rok a to oznacza potencjalnie także problemy w działalności mniejszości niemieckiej w Polsce.

Rząd Olafa Scholza ma nielada problem. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że działalność rządu jest niezgodna z niemiecką ustawą zasadniczą. W szczególności chodzi o przesunięcie 60 mld euro z kredytów zaciągniętych na walkę z koronawirusemdo Funduszu Klimatu i Transformacji. Taki krok został uznany za niezgodny z prawem, co spowodowało, że w budżecie Niemiec brakuje teraz właśnie tej kwoty. W konsekwencji rząd federalny musi teraz zdecydować, jak załatać dziurę budżetową.Dlatego ostatecznie przesunięto przyjmowanie budżetu na rok 2024.

Foto: Einer der wichtigsten Ausschüsse im Bundestag – der Haushaltsausschuss Foto: Werner Schüring/Bundestag.de

2023

Ponadto na końcówkę tego roku federalny minister finansów zaprowadził zamrożenie wydatków. Tylko te środki, które już zostały przydzielone, mogą być wydatkowane. Dla mniejszości niemieckiej w Polsce oznacza to, że wszystkie projekty mogą zostać doprowadzone do końca i Związek Niemieckich Stowarzyszeń nie musi obawiać się zatrzymania płatności. Tym samym zarówno takie inicjatywy jak Deutsch AG w szkołach, projekt Begegnungsstättenarbeit, jak i jeszcze nie zrealizowane przedsięwzięcia budowalne finansowane przez niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych oraz inicjatywy kulturalne ze środków konsulatów nie muszą się obawiać zatrzymania.

 – Naturalnie musimy się liczyć z problemami, jednak aktualnie nie mamy żadnych konkretnych informacji.

2024

Niepewny jest natomiast rok 2024. Zdaniem strony rządowej cały budżet federalny musi być teraz przepracowany i dopasowany do wymogów, jakie stawia Trybunał w Karlsruhe. To może oznaczać, że przyjęcie budżetu przez Bundestag będzie się mocno opóźniać i wejdzie on w życie dopiero długo po Nowym Roku. Jeżeli tak się stanie, po 1 stycznia do momentu przyjęcia budżetu w Niemczech obowiązywać będzie budżet tymczasowy, który pozwoli jedynie na najważniejsze wydatki w kraju.

Tym samym nie będzie bezpieczeństwa planowania działalności mniejszości niemieckiej, co zauważa m.in. Bernard Gaida, przewodniczący Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich. – Naturalnie musimy się liczyć z problemami, jednak aktualnie nie mamy żadnych konkretnych informacji. Wprowadzone w minionym tygodniu zamrożenie budżetu nastąpiło tak nagle, że jeszcze nie otrzymaliśmy żadnych informacji od instytucji finansujących co do planów na przyszły rok.

Natomiast przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce Rafał Bartek podkreśla, że liczy na zachowanie w 2024 r.dotychczasowej wysokości dofinansowania, ponieważ polityka nie powinna godzić w mniejszości, które z definicji są słabsze. – Ponadto tutaj chodzi o miliardową dziurę w niemieckim budżecie, której nie załata się zmniejszeniem dofinansowania dla mniejszości niemieckich zagranicą, które w całości wynosi zaledwie 20mln euro – mówi Rafał Bartek.

Do tematu wrócimy.

Rudolf Urban

 

Show More