Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Teatr po niemiecku

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae zorganizowało 24 listopada „Niemieckojęzyczne spotkania teatralne”. Grupy z siedmiu szkół z województw opolskiego i śląskiego przygotowały swoje przedstawienia teatralne, których tematem przewodnim tym razem była Szwajcaria.


„Niemieckojęzyczne spotkania teatralne” na stałe zapisały się w kalendarzu wydarzeń nie tylko w dwóch szkołach Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu-Malinie i Raszowej, lecz także w wielu innych. Tak jest np. w Nakle w gminie Tarnów Opolski. Tamtejsza grupa „Sternenbrücke” do tej pory tylko raz była nieobecna na spotkaniach teatralnych z powodu koronawirusa. – Myślę, i dzieci prawdopodobnie myślą tak samo, że to świetna zabawa, a dzieci lubią grać na scenie. Chcą też mieć trochę zabawy w klasie, nie zawsze uczyć się tylko z książką i zeszytem do ćwiczeń, ale także robić coś innego. Teatr to kolejny sposób na naukę języka i świetna zabawa – mówi Alicja Jajak, nauczycielka języka niemieckiego w Nakle.

Die Nakeler Schüler schickten ein Stück über Seeräuber an den Start. Foto: Rudolf Urban

Nieznany kraj
W tym roku uczestniczące szkoły nie miały łatwego zadania, ponieważ motywem przewodnim była Szwajcaria. – W ubiegłym roku przyszła kolej na Austrię i dowiedzieliśmy się już wiele o Niemczech, ale Szwajcaria jest prawie nieznanym krajem w środku Europy. Ponieważ jest bardzo droga, bardzo niewiele osób tam podróżuje, a my chcieliśmy sprawić, by ten nieznany kraj o ogromnym potencjale stał się bardziej znany, i być może wysłać kilka osób na wycieczkę do Szwajcarii –mówi dr Margarete Wysdak, szefowa Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae.

Spotkania teatralne dały widzom przedsmak tego, co czeka na odwiedzających w Szwajcarii oraz jakie znane osobistości i wynalazki pochodzą z tego kraju. Grupy w kreatywny sposób przedstawiły m.in. znaczenie tunelu Gotharda, szwajcarskie banki, zegarki, przemysł czekoladowy czy języki urzędowe.

Peter Herr: – Ponieważ uczycie się niemieckiego, macie ogromną przewagę nad innymi dziećmi.

Uczniowie z Nakła wcielili się w bandę korsarzy poszukujących dla siebie nowego kraju. W końcu poznali i pokochali Szwajcarię. – Zawsze wspólnie zastanawiamy się, co moglibyśmy pokazać na dany temat, jak mogłoby wyglądać przedstawienie. Dzieci mają wiele własnych pomysłów i własnych przemyśleń na temat tego, jak mogłyby wyglądać sceny, a następnie zmieniamy sztukę –mówi Alicja Jajak.

Bei den Raschauern ging es um das Thema Zeit und deren Verschwendung. Foto: Rudolf Urban

A młodzi aktorzy wyraźnie czerpią z tego przyjemność, nawet jeśli jest to dodatkowa praca po regularnych lekcjach. – Uwielbiam tańczyć i śpiewać. Po pierwszych stresujących przedstawieniach teatralnych odkryłam też dla siebie aktorstwo –mówi 11-letnia Hania z Nakła, a jej starsza o dwa lata szkolna koleżanka Amelia dodaje: – Czasami można poczuć podenerwowanie, ale ogólnie miło jest być w grupie teatralnej.

 

Chodzi o uznanie
Spotkania teatralne mają być okazją do wypróbowania różnych rzeczy i niemyślenia o innych uczestnikach, których w tym roku było ponad 150, jako o konkurentach. Dlatego właśnie powołano jury, które również dokonało profesjonalnej oceny, ale ostatecznie każdy powinien się czuć zwycięzcą. Z tego powodu nie przyznano konkretnych miejsc, ale wszyscy otrzymali takie same nagrody.

Młodzi aktorzy zbierają również nowe doświadczenia i wiedzę. A język niemiecki odgrywa w tym ważną rolę. – Ten język jest bardzo mocno zakorzeniony w naszym regionie, dlatego chciałbym podziękować wam, waszym nauczycielom i rodzicom za to, że chcecie się uczyć języka niemieckiego –powiedział Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. A konsul Niemiec w Opolu Peter Herrspojrzał w przyszłość dzieci: – Ponieważ uczycie się niemieckiego, macie ogromną przewagę nad innymi dziećmi. Niemcy i Polska są sąsiadami i te umiejętności językowe bardzo wam pomogą w późniejszym życiu zawodowym.

Die Gruppe aus der Vereinsschule in Goslawitz bei Guttentag war mit einem Alphorn dabei.
Foto: Rudolf Urban

Obie instytucje wsparły spotkania teatralne finansowo.
Dla organizatorów, czyli Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, ten dzień był sukcesem, mówi dr MargareteWysdak: – Cieszymy się, że tak wiele szkół skontaktowało się z nami, zwłaszcza w obliczu cięć w nauczaniu języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach. Oznacza to, że tym razem nasz temat był interesujący, ale nie mniej atrakcyjne jest zaprezentowanie nabytej znajomości języka niemieckiego na scenie w formie sztuki teatralnej.

Stowarzyszenie jest więc pewne, że „Niemieckojęzyczne spotkania teatralne” odbędą się również w przyszłym roku. Temat nie został jednak jeszcze ujawniony.

Rudolf Urban

Show More