Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dzieci cały tydzień czekają na sobotę

– Lubię malować, rysować i śpiewać. My tu robimy same fajne rzeczy, więc bardzo mi się podoba. I wiem teraz na przykład, że słońce to „die Sonne” – mówi Emilka Michno, uczestniczka Niemieckiego Klubu Malucha przy kole DFK w Chróścicach. W zeszłą sobotę odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji klubu. W grudniu zakończą się zresztą zajęcia we wszystkich Niemieckich Klubach Malucha w województwach opolskim i śląskim.


W tym roku ruszyło 27 Niemieckich Klubów Malucha w województwach opolskim i śląskim, w Steblowie i Toszku były nawet po dwie grupy kursowe. Jeden klub malucha działał też w Olsztynie. W dwugodzinnych zajęciach, których w tym roku było aż 14, biorą udział dzieci w wieku przedszkolnym. Języka niemieckiego uczą się przez zabawę. Od lat projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. – Są telefony, zapytania, mamy też zawsze listę rezerwową i w niektórych kołach nawet po dwie grupy, ponieważ w jednej może być maksymalnie 12 dzieci – wyjaśnia Irena Machura, wicedyrektorka Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, który jest organizatorem projektu.

W tegorocznej edycji Niemieckiego Klubu Malucha, kolejnej już w DFK Chróścice, wzięło udział 15 dzieci.
Foto: A. Durecka

Na brak chętnych do klubu malucha nie narzeka też Gothard Sochor, przewodniczący DFK w Chróścicach. – W tym roku mamy głównie dzieci z Chróścic, ale w ubiegłych latach było dużo dzieci również z sąsiednich wsi, gdzie nie ma klubu malucha. I na pewno w przyszłym roku też będziemy organizować ten projekt, który u nas prowadzi pani Zuzanna Halupczok – mówi.

W przyszłym roku na wiosnę ruszy kolejna edycja Niemieckich Klubów Malucha.

Popularnością Niemiecki Klub Malucha cieszy się też wśród rodziców i dzieci. – Zapisałam córkę na zajęcia, bo zależało mi, żeby kontynuowała tradycje nauki języka niemieckiego w rodzinie i uczyła się go w ramach zajęć plastyczno-artystycznych, które bardzo lubi – mówi Irena Michno, mama Emilki. Znajomość języka niemieckiego jest też ważna dla Daniela Wojtaska, który do klubu zapisał córkę Milenę i syna Szymona. – Pracuję z językiem niemieckim, więc wiem, ile to ścieżek i drzwi otwiera. Moje dzieci już cały tydzień się cieszą na niemiecki w sobotę – mówi Daniel Wojtasek.

W przyszłym roku na wiosnę ruszy kolejna edycja Niemieckich Klubów Malucha. – Tym razem, właśnie ze względu na rosnące zainteresowanie projektem, zawnioskowaliśmy o środki na organizację aż 37 klubów malucha i tyle też planujemy w 2024 r. otworzyć – zapowiada Irena Machura.

Na zakończenie Niemieckiego Klubu Malucha w Chróścicach dzieci otrzymały drobne upominki i kalendarze adwentowe.
Foto: A. Durecka

Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

Anna Durecka

Show More