Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Oddajcie język dzieciom

Mniejszość niemiecka wystartowała z kampanią „Oddajcie język dzieciom”. To kolejny element odpowiedzi na brak realizacji obietnic złożonych 22 stycznia 2023r. w Opolu przez Ministra Edukacji Przemysława Czarnka, który deklarował szybki powrót do ilości godzin niemieckiego jako języka mniejszości sprzed rozporządzenia z 4 lutego 2022.

 

Dla przypomnienia: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek na wniosek posła Janusza Kowalskiego swym rozporządzeniem z 4 lutego 2022 ograniczył ilość godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości z 3 do 1 tygodniowo. Zarówno rodzice jak i nauczyciele oraz przedstawiciele mniejszości niemieckiej protestowali przeciwko tej decyzji, jednak wraz z 1 września weszła ona w życie. Dopiero kilka miesięcy później Przemysław Czarnek na spotkaniu z przedstawicielami mniejszości niemieckiej zadeklarował, że rozporządzenie o zmniejszeniu ilości godzin języka niemieckiego zostanie jak najszybciej to możliwe wycofane. Do dziś jednak taka decyzja w ministerstwie edukacji nie zapadła.

 

Potencjał regionu

Aby przypomnieć ministrowi jego obietnice, mniejszość niemiecka rozpoczęła kampanię „Oddajcie język dzieciom”. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce Rafał Bartek mówił: – Od spotkania z ministrem Czarnkiem w Opolu minęło pół roku, a nic się nie zmieniło. Jesteśmy jako społeczność i obywatele polscy zbulwersowani działaniami polityków partii rządzącej, szczególnie z naszego regionu, w zakresie wsparcia edukacji językowej dla naszych dzieci. Nadchodzi czas, kiedy każdy z nas może odpowiedzieć sobie wewnętrznie i przy urnie czy wybierając kolejny raz takich polityków jak Janusz Kowalski nie zagrażamy przyszłości regionu? Regionu, który przecież do tej pory znany był m.in. z kompetencji językowych i kulturowych jego mieszkańców. Wobec krzywdy dzieci nie możemy być obojętni. Nasza regionalna tożsamość, śląskość, niemieckość, polskość są czymś, co tutaj tworzy taki kapitał, którego nam inni zazdroszczą. Dzisiaj czas wspólnie powiedzieć: nie zabierajcie tego kapitału naszym dzieciom! Nauka Języka To nie Polityka!

 

 

Szanse edukacyjne

Zaś poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla przypomniał, że decyzja o zmniejszeniu liczby godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości dotknęła ponad 56 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. – Odbieranie godzin języka niemieckiego dzieciom jest uderzeniem nie tylko w same dzieci ale też uderzenie w lokalne społeczności, które do tej pory najbardziej sprawnie budują obywatelskość w Polsce. To właśnie te śląskie społeczności dzięki nauce języka i dotacjom na tą naukę mogły budować stabilną edukację i bardziej wyrównane szanse dla dzieci zarówno w sensie ścisłych kompetencji językowych, ale i umiejętności  interpersonalnych poprzez udział w licznych konkursach, wyjazdy integracyjne i tym podobne inicjatywy – podkreślał poseł Galla.

Decyzja ministra Czarnka trafiła jednak nie tylko w samych uczniów, ale także w nauczycieli, o czym podczas konferencji mówiła Maria Sikora, nauczycielka języka niemieckiego z gminy Dąbrowa. Tam samorząd, jeden z 37 w województwie opolskim, dołożył z własnego budżetu, aby utrzymać ilość godzin języka niemieckiego, jednak w wielu innych przypadkach w kraju zmniejszenie godzin języka niemieckiego oznaczało także dramatyczne decyzje dla nauczycieli. – Dla niektórych nauczycieli sytuacja oznaczała odejście z zawodu, dla innych szukanie możliwości przekwalifikowania się, aby „uzbierać” godzin do pełnego etatu – mówiła Maria Sikora i przekonywała: – Mieszkając wspólnie od pokoleń na Śląsku rozumiemy, potrzebę rozmowy i dialogu w języku osób wokół nas, często z takiego założenia wychodzą rodzice wszystkich dzieci w danej społeczności, posyłając dzieci na naukę j. niemieckiego. Dlatego apelujemy do rządu po raz kolejny o przywrócenie ilości godzin języka niemieckiego. Równocześnie apelujemy do mieszkańców naszego regionu, nie poddawajmy się, walczmy o jak najlepszą edukację i równe szanse rozwoju dla naszych dzieci.

 

 

Akcja bilbordowa

W ramach kampanii społecznej w przestrzeni publicznej pojawiły się pierwsze bilbordy m.in. w Opolu i  Kędzierzynie. W dalszych planach są banery oraz grafiki w przestrzeni internetowej. Celem akcji jest przypomnienie politykom, że „polityki nie powinno się robić kosztem dzieci”. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim uruchomiło również zrzutkę na kampanię (link do zrzutki znajduje się TUTAJ), gdzie można wpłacać środki, by sfinansować zarówno kolejne bilbordy oraz inne materiały informacyjne.

 

Baner przypominający o zmniejszeniu ilości godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości pojawił się również podczas tegorocznego Marszu Autonomii Śląska w Katowicach. Młodzi członkowie mniejszości niemieckiej w województwie śląskim nieśli ze sobą transparent o treści: „Dyskryminacja to nie rozwiązanie. Oddajcie nam lekcje języka niemieckiego!” – Naszą obecnością chcieliśmy zaakcentować dwie kwestie: po pierwsze, że dla nas – Niemców – Górny Śląsk był, jest, i zawsze będzie naszym Heimatem – małą Ojczyzną. A po drugie, że w obliczu dyskryminacji dziesiątek tysięcy młodych Górnoślązaczek i Górnoślązaków przy nauczaniu języka niemieckiego jako języka mniejszości, nie przestaniemy upominać się o nasze prawa.” – powiedział Markus Tylikowski
z TSKN woj. Śląskiego.

Także Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń podkreśla: – Wesprzyjmy kampanię „Oddajce język dzieciom”, aby pokazać, że nie ma przyzwolenia na dyskryminację dzieci ze względu na pochodzenie i język, którego chcą się uczyć.

Rudolf Urban

Show More