Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nysa ma wiele uroków

Z Aliną Dittmann, docent Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, o ofertach dla klas szkolnych na Wydziale Neofilologii rozmawia Manuela Leibig.


Niedawno na Wydziale Neofilologii zorganizowano Dni Tłumacza, w których mogły wziąć udział klasy szkolne i wszyscy inni zainteresowani. Czy nadal potrzebni są tłumacze, skoro sztuczna inteligencja potrafi również tłumaczyć ustnie?
Zdajemy sobie sprawę, że ChatGPT i DeepL wiele potrafią. Nieustannie testujemy te narzędzia. Instrumenty te są progresywne, ale nie uzyskujemy wyników, na jakie liczymy. Wciąż istnieje bardzo duży rynek, w tym tłumaczeń przysięgłych i ustnych. W przypadku tłumaczeń pisemnych chodzi również o to, aby wiedzieć trochę o temacie, zapoznać się z tematem, nie chodzi o tłumaczenie 1:1.

Do końca stycznia w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych można oglądać dwie wystawy objazdowe.
Wystawy wypożyczyliśmy z Haus Schlesien w Königswinter. Pierwsza z nich dotyczy Josepha von Eichendorffa, którego grób znajduje się tutaj, w Nysie. Oferujemy warsztaty dla grup szkolnych, podczas których przyjrzymy się bliżej osobowości i twórczości Eichendorffa. Ścieżki dydaktyczne pojawiły się w Nysie kilka lat temu. Powstały one dzięki współpracy miasta Nysa i okolicznych mieszkańców zainteresowanych Eichendorffem. Uczniowie szkół średnich najpierw przychodzą do nas na wystawę i warsztaty, a następnie podążają szlakiem do altany i grobu Eichendorffa.

Bei den Übersetzerworkshops an der Fakultät für Neophilologie der Staatlichen Akademie für ange-wandte Wissenschaften probierten sich die Oberschüler sich auch im Simultanübersetzen.
Foto: Staatliche Akademie für angewandte Wissenschaften

Jak doszło do współpracy z Haus Schlesien?
Od 20 lat prowadzimy ożywioną współpracę z Haus Schlesien. Każdego roku nasi uczniowie mają oka-zję przez tydzień uczestniczyć w Spotkaniach Śląskich w Königswinter. Teraz zaoferowano nam możliwość wypożyczenia wystaw, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Niewykluczone, że jeśli wystawa o Eichendorffie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, zostanie w Nysie na dłużej.

Druga wystawa nosi tytuł „Typowo śląskie?”. Czy oferujecie również warsztaty?
Tak, skupiają się one na śląskich cechach. Pracujemy np. z takimi pytaniami jak: Kim jest Ślązak? Co odróżnia Górny Śląsk od Dolnego? Jakie zjawiska historyczne miały tu miejsce? Zajmujemy się również literaturą śląską, zwłaszcza barokową. No i życiem codziennym Ślązaków. Opieramy się na naszych materiałach, ale także na publikacjach „Typowo śląskie” w obu tomach. Są też zadania WebQuest dla uczniów, czyli zadania online, które są bezpośrednio związane z wystawą. Uczniowie muszą odnaleźć w tekstach wystawy szczególne zjawiska.

Czy klasy szkół podstawowych również mogą skorzystać z tej oferty?
Starsze klasy szkół podstawowych mogą wziąć udział w tych warsztatach, ale musimy to wcześniej uzgodnić, aby dostosować zadania do grupy wiekowej. Będąc nauczycielem, można naprawdę zaplanować spędzenie całego dnia ze swoją klasą szkolną, jest tak wiele elementów historycznych do zobaczenia.

Czy uczestnicy warsztatów muszą znać język niemiecki?
Byłoby dobrze, gdyby mieli podstawową znajomość niemieckiego lub przynajmniej żywe zainteresowanie, bo można coś z tego zrobić.

Ale jeśli ktoś chce studiować germanistykę w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, musi mówić po niemiecku, prawda?
W tej chwili jest program dla kandydatów, którzy już znają niemiecki. W przyszłym roku chcielibyśmy przygotować ofertę. Nasz program studiów jest zorientowany praktycznie, ponieważ obejmuje sze-ściomiesięczne praktyki, w tym praktyki zagraniczne. Mamy ok. 150 uniwersytetów partnerskich na całym świecie, a studenci mogą swobodnie decydować, czy chcą studiować w Nysie przez całe trzy lata, ponieważ istnieje również opcja spędzenia roku za granicą. Ale Nysa ma także swoje uroki, są tu ślady Austriaków i oczywiście jesteśmy także otoczeni kulturą niemiecką. Ponadto jesteśmy dobrze związani z byłymi mieszkańcami tego miasta, którzy również sponsorują stypendium dla naszych stażystów z Nysy. I zawsze mamy profesorów z Niemiec, którzy wspierają życie akademickie, nauczanie i badania tutaj.

Show More