Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Deklaracja? Zapytaj prawnika!

Deklaracja – co to takiego, kto musi ją składać oraz czy można ją korygować? Deklaracja – w domyśle podatkowa – to podstawowy instrument informacyjny dla organu podatkowego. Są to wszelkie wykazy, zestawienia, zeznania, sprawozdania czy informacje przekazywane do tego organu.


Ich składanie jest obowiązkowe dla wszystkich podatników, płatników i inkasentów. Zawierają one dane, które umożliwiają organom podatkowym wykonywanie kontroli prawidłowości wywiązywania się przez te podmioty z obowiązków podatkowych – poprzez samo obliczenie. Ponadto – w przypadku gdy zobowiązania podatkowe są ustalane w drodze decyzji, deklaracje dostarczają organom podatkowym informacje konieczne do wymierzenia tym podmiotom podatku.

Łukasz i Jarosław Kuczyńscy.
Foto: Lucas Netter

Można je składać w formie papierowej lub – jeśli przepisy szczególne tak stanowią – elektronicznie. Czasami jednak zajdzie konieczność korekty – np.z powodu jakiegoś błędu czy omyłki popełnionych w deklaracji. Wówczas – co do zasady – podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracjikorygującej. Niestety – nie można dokonywać korekty, gdy organ już powziął informacje o błędzie – np.w związku z kontrolą podatkową czy postępowaniem podatkowym. Jako ciekawostkę można podać, że oprócz osób prawnych, osób fizycznych i innych oczywistych, także inne podmioty są obowiązane przekazywać informacje do organów podatkowych. Jako przykład można podać jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organy administracji rządowej, sądy, komorników sądowych, notariuszy.

Łukasz Kuczyński/K. Ś.

Show More