Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Domowa pielęgnacja

Węgiel aktywny to substancja, którą można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Pomaga na wzdęcia, wykorzystywana jest do czyszczenia zębów, świetnie sprawdza się jako składnik maseczek na cerę trądzikową. Jest też niezwykle silnym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizmu. Węgiel aktywny można podawać doustnie, stosować na skórę w okładach i jako zasypkę. Działa osuszająco na bakterie i wydzieliny.


Przede wszystkim jednak substancja ta znana jest jako dobra metoda na zwalczanie biegunki. Wychwytuje bowiem i wiąże cząstki materii, gazów i substancji chemicznych, dzięki czemu te szkodliwe wydalane są razem z nim z organizmu. Naukowcy wykazali też, że węgiel uniemożliwia wchłanianie w przewodzie pokarmowym pestycydów, toksyn (ołowiu, rtęci), ale też niektórych leków, np. paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego, morfiny. Pomocny jest także w leczeniu użądleń pszczół, pomaga na ukąszenia węża czy pająków.

Skuteczne kosmetyki

Pamiętajmy jednak o tym, aby węgla aktywnego nie przyjmować w trakcie, przed ani bezpośrednio po posiłkach! Należy też zwrócić uwagę na to, że neutralizuje on działanie innych leków, np. aspiryny. Należy więc łykać je co najmniej dwie godziny przed zażyciem lub po zastosowaniu węgla, który można wykorzystać również samodzielnie w domowych warunkach, tworząc skuteczne i bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji ciała. Do przygotowania takich kosmetyków najlepiej będzie zakupić węgiel w kapsułkach, po czym ponacinać je i wysypać z nich proszek. Z węglem w tabletkach może być nieco trudniej – aby uzyskać proszek, musielibyśmy je dobrze rozgnieść za pomocą moździerza lub rozdrobnić blenderem. Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnujących z zastosowaniem węgla aktywnego musimy przygotować się na to, że pobrudzimy otoczenie na czarno. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, gdyż węgiel ten bardzo łatwo zmywa się z większości powierzchni. Warto też podkreślić, że jest wykorzystywany również jako domowy wybielacz zębów, gdyż nie narusza ich szkliwa. Pełni rolę pochłaniacza zanieczyszczeń na szkliwie, głównie tych powstałych w wyniku spożycia herbaty, kawy lub czerwonego wina. Efekty tego wybielania powinny być widoczne już po pierwszym zabiegu.

Węgiel działa też oczyszczająco na włosy i skórę głowy.
Foto: Healthy Living

Przeciwwskazania

Węgiel działa też oczyszczająco na włosy i skórę głowy. Polecany jest w szczególności osobom z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami, z których usuwa zanieczyszczenia i sebum, nadając im dodatkowej objętości, sypkości. Aby uzyskać domowy środek na przetłuszczające się włosy, możemy dodać do szamponu proszek uzyskany z jednej kapsułki lub tabletki węgla aktywnego. Taką mieszanką powinniśmy myć włosy dwa razy w tygodniu. Wtedy będą one czyste, uniesione u nasady i świeże, ale… Węgiel może jednak wysuszać włosy. Niestety – nie wszyscy mogą sięgać po tę substancję. Węgla aktywnego nie mogą np. przyjmować osoby cierpiące na rozstrój żołądka, wrzodziejące zapalenie okrężnicy czy ostry ból brzucha. Przeciwwskazanie do podania węgla aktywnego to również utrata przytomności, zaburzenia świadomości, wymioty. Nie można go też podawać niemowlętom. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży i karmiące piersią, brak jest danych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo zażywania tej substancji w tym czasie. Przed jej przyjęciem trzeba skonsultować się z lekarzem. Warto też zaznaczyć, że przyjmowanie węgla aktywnego może nieść ze sobą skutki oboczne w postaci zaparć czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Karolina Świerc

Show More