Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie tylko na pamięć

Lecytyna występuje naturalnie w naszym organizmie i wchodzi w skład błon komórkowych, pełniąc wiele istotnych funkcji. Po raz pierwszy wyizolowano ją w 1846 r. z żółtek kurzych jaj. Stąd wzięła się też jej nazwa – lekithos z greckiego oznacza właśnie żółtko.


Lecytyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i choć jest naturalnym składnikiem produkowanym przez ludzki organizm, dobrze jest dostarczać ją dodatkowo – m.in. spożywając bogate w nią produkty spożywcze bądź za pomocą suplementów diety. Lecytyna w postaci suplementu diety dostępna jest w trzech różnych odmianach, różniących się proporcjami występujących w nich kwasów tłuszczowych: sojowa (przewaga omega-6), rzepakowa (przewaga omega-3) oraz słonecznikowa (przewaga omega-6).

Jednym z najbogatszych źródeł lecytyny jest soja, roślina będąca podstawą w diecie wegetariańskiej.
Foto: Unsplash

Warto wiedzieć
Osoby, które nie są zdecydowane na większe spożywanie lecytyny, powinny wiedzieć, że stanowi ona budulec każdej komórki organizmu. Jest składnikiem błon komórkowych, wspomaga proces zapamiętywania i koncentrację, głównie dzięki zawartości choliny. Pozytywnie działa na wątrobę i żołądek – wspomaga regenerację i detoksykację wątroby, jest składnikiem budującym tkanki mózgu. Poza tym wspomaga proces przemiany materii, regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, wpływa pozytywnie na sprawność krążenia krwi, wspomaga proces wchłaniania witamin. Na co dzień źródłem lecytyny są produkty spożywcze takie jak: olej rzepakowy, wątróbka, ziarna słonecznika, orzechy, awokado, siemię lniane, ryby, jajka.

Doping dla mózgu
Ponieważ lecytyna pozytywnie wpływa na pracę mózgu, koncentrację i procesy zapamiętywania, jest szczególnie polecana wszystkim osobom, które się uczą, pracują umysłowo, a także osobom starszym, których pamięć z wiekiem może ulegać osłabieniu. Poleca się ją również uczniom w czasie wytężonej nauki, w trakcie egzaminów. W tym czasie warto przyjmować suplementy diety z lecytyną w dawce określonej na opakowaniu. Jest to stosunkowo bezpieczny suplement diety. Ponieważ jednorazowa dawka raczej nie sprawi, że od razu odczujemy poprawę koncentracji umysłu, lecytynę można stosować dłużej – od jednego do nawet trzech miesięcy. Dzienna norma spożycia lecytyny określana jest na podstawie dziennego zapotrzebowania choliny i jest to od ok. 2–2,5 gramów lecytyny na dobę.

Lecytyna pozytywnie wpływa na pracę mózgu, koncentrację i procesy zapamiętywania.nak

Przeciwwskazania
Należy pamiętać, że jednym z najbogatszych źródeł lecytyny jest soja, roślina będąca podstawą w dietach wegetariańskiej oraz wegańskiej. Tak jak inne rodzaje lecytyny może mieć dobroczynny wpływ na naszą pamięć, przemianę materii, poziom dobrego cholesterolu. Nie każdy jednak wie, że lecytyna sojowa jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, gdzie występuje pod nazwą E322, a także w przemyśle kosmetycznym. Można znaleźć ją m.in. w pieczywie, ciastach i czekoladzie. Lecytyna dodana do kosmetyków działa korzystnie na skórę i włosy. Jednak na lecytynę sojową zawartą w kosmetykach i produktach muszą zwrócić szczególną uwagę alergicy. Może ona wywołać niepożądane skutki uboczne, takie jak: biegunka, zawroty głowy, brak apetytu. Uwaga: Lecytyny w kapsułkach nie powinny przyjmować małe dzieci. Zaleca się ją dzieciom w wieku szkolnym, które ukończyły co najmniej 13. rok życia.

Karolina Świerc

Show More