Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nowe zasady pobierania i zwrotu PCC? Zapytaj prawnika!

Nowe zasady pobierania i zwrotu PCC:W dniu 24 listopada 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów z 17 listopada 2023 r. w sprawie pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.


Od 1 stycznia 2024 r. zastąpi ono obowiązujące dotychczas rozporządzenie z 2015 r.Konieczność nowelizacji dotychczasowych przepisów wynikała przede wszystkim ze zmian wprowadzonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Kuczyński

Obowiązki notariuszy
Dotychczas ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakładała na notariuszy, jako płatników podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek przekazywania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na siedzibę płatnika informacji w postaci papierowej lub elektronicznej, zawierającej treść aktów notarialnych lub dane z tych aktów dotyczące czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Od 1 marca 2023 r. notariusze mają obowiązek przekazywania informacji o sporządzonych aktach notarialnych obejmujących czynności cywilnoprawne, o których mowa w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyłącznie elektronicznie, zgodnie z zasadami określonymi dla przekazywania danych do systemu teleinformatycznego służącymi przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, z wykorzystaniem nowego wzoru dokumentu elektronicznego. W związku z tym przekazanie informacji naczelnikom urzędów skarbowych w formie papierowej od tego dnia nie oznacza zrealizowania przez notariuszy obowiązku ustawowego.

Deklaracja PCC-3
Kolejną zmianą, która zacznie obowiązywać wraz z nowym rozporządzeniem, jest dodanie nowego objaśnienia we wzorze deklaracji PCC-3 (tym samym modyfikacji uległ wzór deklaracji i jako nowy stanowi załącznik do rozporządzenia) w części G „Informacje dodatkowe”. Od 1 stycznia 2024 r. rubrykę dotyczącą informacji dodatkowych wypełniać się będzie również w przypadku orzeczenia sądu, w tym polubownego oraz ugody, jeżeli przedmiotem jest przeniesienie własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo użytkowego. W takim przypadku obowiązkowe będzie podanie miejsca położenia nieruchomości. Wypełniać ją będzie podatnik składający deklarację PCC-3 w powyżej wskazanych przypadkach. To jest – gdy przeniesienie własności, prawa użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego bądź użytkowego nastąpiło na podstawie orzeczenia sądu, w tym polubownego oraz ugody.

Od 1 stycznia 2024 r. rubrykę dotyczącą informacji dodatkowych wypełniać się będzie również w przypadku orzeczenia sądu, w tym polubownego.

Niezbędne do prawidłowej dystrybucji podatku
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazano, że dodanie tego objaśnienia w części dotyczącej informacji dodatkowych jest niezbędne dla dokonania prawidłowej dystrybucji podatku od czynności cywilnoprawnych przez organy podatkowe. Zgodnie bowiem z art. 16 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2267) wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych, których przedmiotem jest przeniesienie własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo użytkowego, są przekazywane na rachunek budżetu gminy właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Pozostałe zmiany w rozporządzeniu w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia z 2015 r. mają charakter techniczny i służą dostosowaniu wzoru deklaracji PCC-3 wraz z załącznikami do treści nowego rozporządzenia. Zatem podatnicy od 1 stycznia 2024 r. powinni przy składaniu deklaracji na podatek od czynności cywilnoprawnych dobrze przeanalizować, czy zmiany w deklaracji nie obejmują wpłacanego przez nich podatku.

Łukasz Kuczyński / K. Ś.

Show More