Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przyjacielu czuwaj nad nami

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi – 27 marca 2024 roku w wieku 90 lat odszedł od nas wybitny działacz mniejszości niemieckiej Friedrich Petrach, który pod koniec lat 50-tych ubiegłego stulecia wspomagał tworzenie organizacji skupiającą obywateli Polski pochodzenia Niemieckiego. Dzięki temu powstało we Wrocławiu Towarzystwo, które po zmianach ustrojowych i formalnej rejestracji, od 1991 roku funkcjonuje pod nazwą Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu.

Friedrich Petrach, Juni 2022
Foto: Manuela Leibig

Friedrich Petrach był jego długoletnim przewodniczącym, mocno angażując się w działania mające na celu pielęgnowanie oraz popularyzację języka niemieckiego, a także dorobku kulturalnego, sztuki oraz tradycji narodu niemieckiego. Na przestrzeni lat aktywnie działał też w obszarze umacniania przyjaznych stosunków ludności niemieckiej oraz polskiej na Dolnym Śląsku. Pełnił też funkcję przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, który zrzesza organizacje Mniejszości Niemieckiej z całej Polski i reprezentuje ich interesy. Jednocześnie zaangażowany był w rozwój kultury i oświaty niemieckiej oraz w działania mające na celu podtrzymanie tożsamości narodowej i językowej Niemców w Polsce. Był również jednym z założycieli funkcjonującej od 1991 roku Fundacji Rozwoju Śląska.

Friedrich Petrach, Juni 2022
Foto: Manuela Leibig

Rolnictwo i gospodarkę
Tym samym aktywnie uczestniczył w działaniach na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionów zamieszkiwanych przez mniejszość niemiecką W trakcie jego wieloletniej kadencji w radzie Fundacji Rozwoju Śląska (w latach 1992-2007 był wiceprzewodniczącym Rady Fundacji), mocno angażował się w rozwój lokalnych przedsiębiorstw oraz podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne poprzez współtworzenie, funkcjonujących w Fundacji programów – rozwoju rolnictwa oraz rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstwa (MSP). W ramach powyższych działań zarówno rzemieślnicy, jak i osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne, nieprzerwanie od 30 lat mają możliwość pozyskania środków finansowych na inwestycje. To z kolei przekuwa się na wzrost gospodarczy regionów do których wsparcie to dociera. Natomiast w ramach rozwoju infrastruktury społecznej, Fundacja Rozwoju Śląska przekazywała bezzwrotne wsparcie dla szkół, klubów sportowych, instytucji ochrony zdrowia czy organizacji kulturalnych. Ogromna pomoc Fundacji Rozwoju Śląska i co za tym idzie Friedricha Petrach w tym zakresie na przestrzeni lat pozwoliła rozwiązać wiele problemów – zarówno bazy lokalowej, jak i wyposażenia, ale…

Friedrich Petrach, Juni 2022
Foto: Manuela Leibig

Kultura i sztuka
Friedrich Petrach bardzo mocno wspierał i pielęgnował także tożsamość społeczną i kulturową mniejszości niemieckiej, a dzięki bezzwrotnej pomocy Fundacji Rozwoju Śląska na terenie Polski wyremontowano liczne kościoły, zabytki i miejsca pamięci. M.in. wykonano prace zabezpieczające w Kościele Pokoju w Świdnicy. Był też jednym z założycieli Towarzystwa Wagnerowskiego we Wrocławiu, oraz jego długoletnim członkiem zarządu. Swoimi działaniami propagował przywrócenie tradycji Wagnerowskiej we Wrocławiu, popularyzując jego dorobek artystyczny oraz wspierając młodych artystów zajmujących się muzyką Wagnera. Za swoją długoletnią działalność otrzymał szereg odznaczeń oraz wyróżnień. Należą do nich m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, który otrzymał w 1983 roku czy odznaka Zasłużony Działacz Kultury. Ponadto w 2003 roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Friedrichowi Petrachowi przyznano Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2006 roku nadano mu Federalny Krzyż za Zasługi dla Republiki Federalnej Niemiec. Przyjacielu czuwaj nad nami.

K. Ś.

Show More