Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Sekret długowieczności

Prozdrowotne właściwości rozmarynu znane są od lat. Zawiera on mnóstwo przeciwutleniaczy, wspiera pamięć i koncentrację, obniża poziom stresu w organizmie, ale nie tylko. Rozmaryn wydłuża życie! Acciaroli to miejscowość położona w południowo-zachodniej części Włoch, gdzie jeden na dziesięciu mieszkańców dożywa późnej starości, najprawdopodobniej dzięki rozmarynowi.


Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Rzymskiego przez długi czas zajmowali się fenomenem długowieczności mieszkańców tego miasteczka. Z badań wynika, że większość z nich podczas gotowania używa bardzo dużo ziół, zwłaszcza rozmarynu. Podobno lokalna wersja tego aromatycznego zioła jest ostrzejsza w smaku i zapachu od tego, który znają mieszkańcy środkowej i północnej części Europy.

Niektóre z badań wskazują, że ekstrakt z rozmarynu może przyczynić się do zahamowania rozwoju komórek nowotworowych.
Foto: healthy living

Lepsza pamięć, koncentracja, złagodzony stres
Właściwości prozdrowotne rozmarynu znano już w starożytnej Grecji. Studenci podczas nauki do egzaminów umieszczali gałązki tego zioła we włosach. Dlaczego? Jego aromat pomaga w problemach z koncentracją i zapobiega powstawaniu zaburzeń pamięci, które pojawiają się wraz z wiekiem. Inne badania z kolei sugerują, że 750 mg rozmarynu może polepszyć pamięć u osób, które nie mają innych schorzeń zdrowotnych. To maksymalna zalecana dawka. Nadużywanie tej rośliny może bowiem przysporzyć problemów. Rozmaryn stosuje się również w celu łagodzenia stresu. Eksperci z University of Maryland Medical Center sugerują, że jego regularne stosowanie obniża poziom kortyzolu, który jest odpowiedzialny za wywoływanie niepokoju. Do podobnych wyników doszli badacze grupy studentów pielęgniarstwa. Testy wykazały, że stosowanie olejku eterycznego z rozmarynu i lawendy naprawdę koi napięcie. Z kolei badania opublikowane na WebMD.com pokazują, że stosowanie mieszanki rozmarynu, chmielu oraz kwasu oleanowego przyczynia się do łagodzenia bólu związanego z zapaleniem stawów.

Hamuje rozwój komórek rakowych
To samo źródło podaje także, że rozmaryn leczy niestrawność, wzdęcia i inne problemy żołądkowe. Udowodniono też, że bardzo charakterystyczny zapach tej rośliny może pomóc zniwelować objawy zmęczenia. Badania z 2013 r. pokazują, że działa on na pracę układu nerwowego, dodaje energii i skutecznie radzi sobie z uczuciem senności. Niektóre z badań wskazują również, że ekstrakt z rozmarynu może się przyczynić do zahamowania rozwoju komórek nowotworowych, np. w raku piersi czy jelita grubego. Poza tym rozmaryn stosowany jest w leczeniu: dny moczanowej, kaszlu, bólu głowy czy w problemach z wątrobą i kamicą żółciową. Lekarze medycyny naturalnej polecają go też na nadciśnienie, bóle zęba czy egzemy. Ciekawostką jest też to, że mieszanka rozmarynu, lawendy, tymianku oraz olejku cedrowego może przyczynić się do przyspieszenia wzrostu włosów. Osobom, które smarowały łysiejące miejsca na głowie olejkiem rozmarynowym, włosy szybciej odrastały. Warto więc szukać kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, które w składzie mają ekstrakt z rozmarynu.

Karolina Świerc

Show More