Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Upadłość banku a sytuacja przedsiębiorcy? Zapytaj prawnika!

Upadłość Getin Noble Banku pokazuje, że ogłoszenie upadłości przez bank jest jak najbardziej możliwe, stąd zawsze należy się liczyć z taką ewentualnością. Czego należy się spodziewać po wydaniu przez sąd postanowienia ogłaszającego upadłość banku?To pytanie jest szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Wydawać by się mogło, że działalność w sektorze bankowym jest wyjątkowo intratnym zajęciem, generującym duże zyski i odpornym na wszelkie perturbacje. Tymczasem bank jest przedsiębiorcą, który również musi liczyć się z różnego rodzaju prawami rynku. Nie jest więc w jego przypadku wykluczone popadnięcie w tarapaty finansowe, skutkujące niewypłacalnością, a w konsekwencji upadłością.


O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy będący klientami banku, którego upadłość stała się faktem?Bank jest przedsiębiorcą, w związku z tym posiada zdolność upadłościową, czyli może ogłosić swoją upadłość, a następnie zostać objęty procedurą unormowaną w Prawie upadłościowym. Jest to postępowanie upadłościowe, które toczy się na podobnych zasadach jak w przypadku innych przedsiębiorców, ale z uwzględnieniem specyficznych przepisów, dedykowanych jedynie upadłościom banków.Ogłoszenie upadłości przez bank możliwe jest tylko wówczas, gdy stanie się on niewypłacalny, a więc utraci zdolność do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W przypadku banków, zgodnie z art. 426 ust. 1 Prawa upadłościowego, z niewypłacalnością mamy do czynienia również wówczas, gdy według bilansu sporządzonego na koniec okresu sprawozdawczego aktywa banku nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań.

Łukasz i Jarosław Kuczyńscy
Foto: Lucas Netter

Skutki ogłoszenia upadłości przez bank
Prawo upadłościowe określa także skutki ogłoszenia upadłości banku. Z punktu widzenia działalności banku należy pamiętać, że zgodnie z art. 433 wskazanej ustawy z dniem ogłoszenia upadłości:

  •  organy zarządzające i nadzorcze banku ulegają rozwiązaniu;
  • wygasają zarząd komisaryczny, powołanie likwidatora oraz uprawnienia kuratora ustanowionego na podstawie przepisów Prawa bankowego;
  • wygasają wszelkie uprawnienia osób wchodzących w skład organów banku do odpraw pieniężnych oraz do wynagrodzenia za okres po ogłoszeniu upadłości.
    Natomiast dla klientów banku, w tym przedsiębiorców, kluczowe znaczenie ma art. 434 stanowiący, że z dniem ogłoszenia upadłości banku ulegają rozwiązaniu:
  • umowy rachunku bankowego; oprocentowanie rachunków bankowych jest naliczane do dnia ogłoszenia upadłości;
  • umowy kredytu i pożyczki, jeżeli do dnia ogłoszenia upadłości nie nastąpiło oddanie środków pieniężnych do dyspozycji kredytobiorcy (pożyczkobiorcy);
  • umowy poręczenia, gwarancji bankowych i akredytyw, jeżeli do dnia ogłoszenia upadłości bank nie otrzymał prowizji z tytułu tych czynności;
  • umowy o udostępnienie skrytek sejfowych oraz umowy przechowania, z tym że wydanie przedmiotów i papierów wartościowych powinno nastąpić w terminie uzgodnionym z oddającym na przechowanie.
    Warto pamiętać, że właściwie do każdego z tych zdarzeń może dojść również przed ogłoszeniem upadłości przez bank, w wyniku przeprowadzenia postępowania układowego.

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Kuczyński

Czy trzeba spłacać kredyt?
W każdym razie przedsiębiorca korzystający z usług banku, który ogłosił upadłość, powinien liczyć się z różnego rodzaju trudnościami. Jednak sam fakt ogłoszenia upadłości banku nie oznacza, iż automatycznie prowadzący działalność gospodarczą – przykładowo – nie musi spłacać zaciągniętego kredytu lub pożyczki, bądź traci możliwość korzystania ze swojego konta. W pierwszym przypadkuwszystko zależy od tego, czy do dnia, w którym sąd ogłosił upadłość, bank zdążył przelać przedsiębiorcy gotówkę wynikającą z umowy kredytu lub pożyczki. Jeżeli tak, to przedsiębiorca ma obowiązek ją spłacać na zasadach wynikających z umowy. W przypadku zaś, gdy taki przelew nie nastąpi do dnia ogłoszenia upadłości, to umowa po prostu nie jest wykonywana.W inny sposób przedstawia się zagadnienie dalszego korzystania z rachunków bankowych. Właściwie wszystko zależy tu od tego, czy bank zostanie „w całości” sprzedany, czy też jego majątek zostanie zlikwidowany w inny sposób. Zgodnie z art. 438 ust. 1 Prawa bankowego nabywca przedsiębiorstwa bankowego przejmuje zobowiązania z tytułu rachunków bankowych. Tym samym ten, kto kupił bank, z mocy prawa „przejmuje” klientów upadłego. Gdyby do takiego nabycia upadłego banku nie doszło, a jego majątek został sprzedany w innym trybie, to przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku. Jedno jest jednak pewne:po ogłoszeniu upadłości wierzytelności wobec banku należy dochodzić w ramach postępowania upadłościowego.

Łukasz Kuczyński / K. Ś.

 

Show More