Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zapytaj prawnika!

Porady: ALIMENTY NA DZIECKO MIESZKAJĄCE ZA GRANICĄ
Obowiązek alimentacyjny, który obejmuje osobiste starania o utrzymanie i wychowanie uprawnionego, a także pokrywanie kosztów związanych z utrzymaniem i wychowaniem, stanowi jeden z podstawowych prawnych obowiązków ciążących na rodzicach względem ich dziecka.


Ze względu na nasilające się procesy emigracyjne często dochodzi do sytuacji, w której rodzice dziecka zamieszkują w dwóch różnych państwach. W związku z tym pojawia się pytanie: czy dziecku mieszkającemu za granicą należą się alimenty od rodzica przebywającego w Polsce? Bez względu na miejsce zamieszkania dziecka alimenty należą się, jeżeli dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać. Zatem w momencie kiedy dziecko wyjedzie za granicę, np. do Republiki Federalnej Niemiec z jednym z rodziców, ustalony wcześniej prawnie obowiązek alimentacyjny nie ustaje.

Od lewej: Joanna Wrońska, Łukasz Kuczyński i Joanna Tokarska-Grzesik
Foto: KTGW

Złożenie pozwu to konieczność

Egzekucja alimentów może nastąpić wyłącznie w oparciu o: wyrok rozwodowy, wyrok zasądzający alimenty, wyrok obniżający alimenty, wyrok podwyższający alimenty, ugodę sądową, ugodę zawartą przed mediatorem sądowym, a następnie zatwierdzoną przez sąd. Zatem alimenty na dziecko należą się na podstawie polskiego tytułu egzekucyjnego bez względu na to, gdzie mieszka dziecko – czy w Polsce, czy w Niemczech. Jednakże należy podkreślić, że koszty życia w Niemczech są wyższe niż koszty życia w Polsce, dlatego zazwyczaj alimenty zagraniczne są wyższe niż alimenty polskie. Niemniej alimenty powinny być płatne w złotówkach, ewentualnie w innej walucie, np. euro ale według średniego kursu złotego w NPB względem tych walut. Należy podkreślić jednak, że aby dochodzić alimentów na dziecko mieszkające w Niemczech, należy złożyć pozew. Pozew można złożyć albo w sądzie zagranicznym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka, albo w sądzie polskim. W momencie, w którym sprawa będzie się odbywać przed sądem polskim, należy podać miejsce zamieszkania tego z opiekunów, który będzie zobowiązany do płacenia alimentów. Informujemy, że nie ma europejskiego nakazu w sprawie alimentów czy instytucji podobnej do europejskiego nakazu, polski wyrok jest wykonywany na terytorium Niemiec, tak samo jak wyrok zagraniczny może być wykonywany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Możliwość uchylenia obowiązku alimentacyjnego
Wysokość alimentów płaconych na dziecko mieszkające w Niemczech określana jest na podstawie takich samych czynników jak w przypadku alimentów zasądzonych na dziecko mieszkające w Polsce, tj. sumy usprawiedliwionych potrzeb utrzymania i wychowania małoletniego dziecka, ze wskazaniem, że pod uwagę powinno się brać: wiek dziecka, stan zdrowia i jego zainteresowania oraz możliwości majątkowe i zarobkowe osoby, która została zobowiązana do płacenia alimentów na dziecko. Jednakże, tak jak zostało wspomniane powyżej, z uwagi na fakt, iż koszty życia są wyższe w Niemczech, a co za tym idzie, suma usprawiedliwionych potrzeb utrzymania i wychowania dziecka wychodzi znacznie wyższa niż w Polsce, w konsekwencji wysokość alimentów zagranicznych jest wyższa niż wysokość alimentów polskich. Jak wynika z powyższego, wyjazd dziecka za granicę nie unieważnia w sposób automatyczny polskich tytułów egzekucyjnych oraz nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego. Jednakże w sytuacji, w której dziecko w Niemczech skończy szkołę oraz podejmie się stałej pracy zarobkowej, tym samym usamodzielniając się, wówczas istnieje możliwość uchylenia obowiązku alimentacyjnego na dziecko, które przebywa poza granicami kraju. Sąd polski w takiej sytuacji nie posiada jurysdykcji, czyli nie posiada prawa do rozpoznania takiej sprawy. Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego złożony w sądzie polskim zazwyczaj podlega odrzuceniu bez jego merytorycznego rozpoznania. W związku z powyższym ww. pozew należy składać do sądu właściwego według stałego miejsca zamieszkania dziecka.

Łukasz Kuczyński

 

KTGW Kancelaria Radców Prawnych Kuczyński, Tokarska-Grzesik, Wrońska Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Opolu

Dotychczasowy adres to: Plac Wolności 6, piętro 3., 45-018 Opole; od 1.10.2022 r.

Nowy adres Kancelarii: ul. Jakuba Kani 8/1, 45-340 Opole

Strona internetowa w budowie, dotychczasowa to: kitg.pl

Numer kontaktowy: 505 983 977

Adres mailowy do kontaktu to: redakcja@ktgw.pl

 

Show More