Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zasady przyznawania świadczenia wychowawczego? Zapytaj prawnika!

Zasady odnoszące się do przyznawania świadczenia wychowawczego wynikają z przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Z regulacji ustawowych wynika w szczególności, że celem świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie to wynosi 800 zł. Poprzednio jego wysokość wynosiła 500 zł.

Wiele osób zastanawia się, czy pobierane na dziecko świadczenie wychowawcze rzutuje na wysokość należnych alimentów, w szczególności czy sądy przyznają niższe alimenty, skoro na utrzymanie dziecka jeden z rodziców uzyskuje 800+. Odpowiedź na to pytanie brzmi: NIE! Kluczowa jest tu treść art. 135 § 3 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Alimenty przyznaje się w szacunkowej wysokości, opartej na prognozowanych kolejnych wydatkach.

W świetle tego przepisu na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływa świadczenie wychowawcze. Kwestią praktyczną regulacji niejednokrotnie zajmowały się sądy rodzinne orzekające w sprawach o alimenty. Interpretowanie powyższych przepisów można zatem prześledzić w oparciu o orzeczenia wydane w konkretnej sprawie sądowej. Usprawiedliwione potrzeby dziecka należy badać przy uwzględnieniu zasady równej stopy życiowej. Są one zależne od możliwości zarobkowych rodziców. Alimenty przyznaje się w szacunkowej wysokości, opartej na prognozowanych kolejnych wydatkach.

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Kuczyński

 

A co ze świadczeniem wychowawczym? Pobierane na dziecko świadczenie 800+ nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu należnych alimentów. Kwotę tę należy traktować jako ponoszoną na ponadprzeciętne wydatki (przykładowo dodatkowe zajęcia, organizację imprez okolicznościowych dla osoby małoletniej). Dziecko wymaga osobistych starań o jego wychowanie w postaci bieżącej opieki i wsparcie to uzyskuje w standardowym układzie od matki. Ojciec utrzymuje stały kontakt z dzieckiem, ale nawet przy założeniu regularnych kontaktów matka pozostaje pierwszoplanowym opiekunem i udział ojca w osobistych staraniach o wychowanie dziecka jest mniejszy niż matki. Z tego względu ojciec ma obowiązek partycypować finansowo w zaspokajaniu potrzeb dziecka w wyższym stopniu niż matka, nawet jeśli matka pobiera świadczenie 800+

 

Łukasz Kuczyński/K. Ś.

Show More