Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zawarcie związku małżeńskiego z cudzoziemcem? Zapytaj prawnika!

Małżeństwo według polskiego prawa stanowi związek kobiety i mężczyzny. W dobie globalizacji oraz, co za tym idzie, oddziaływania na siebie kultur i narodowości coraz częściej występują przypadki zawierania małżeństw przez obywateli polskich z cudzoziemcami.


Według polskiego prawa jest to oczywiście dopuszczalne, jednakże należy pamiętać o pewnych kwestiach, które mogą powodować pewne trudności.Aby móc zawrzeć związek małżeński, należy spełnić określone przesłanki zawarte w przepisach prawa. Co do zasady wymogi formalne nie odbiegają od wymogów stawianych obywatelom polskim chcącym wstąpić w związek małżeński, jednakże istnieją pewne znaczące różnice. Aby móc wstąpić w związek małżeński z obcokrajowcem, wymagane jest uzyskanie dokumentu poświadczającego brak przeszkód prawnych obcokrajowca do zawarcia małżeństwa.


Brak możliwości zawarcia małżeństwa
Do przeszkód prawnych skutkujących brakiem możliwości zawarcia małżeństwa możemy zaliczyć:

istnienie już zawartego małżeństwa za granicą,

brak zdolności do czynności prawnych ustalanej według prawa ojczystego, inne przeszkody prawne.

Zaświadczenie potwierdzające brak przeszkód prawnych powinno być wystawione przez właściwy organ państwa, z którego pochodzi cudzoziemiec, chyba że według przepisów prawa wynika, że prawo polskie będzie dla niego prawem właściwym. Wymóg ten może być bardzo problematyczny dla osób niemogących wrócić do swojego kraju z różnych przyczyn w celu otrzymania takowego dokumentu. Może to wówczas stanowić przesłankę niemożliwą do spełnienia. Istnieje jednak możliwość złożenia wniosku do sądu w celu zwolnienia od obowiązku przedłożenia tego dokumentu, jeżeli otrzymanie go napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia tego dokumentu. W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustali, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo.

Od lewej: Joanna Wrońska, Łukasz Kuczyński i Joanna Tokarska-Grzesik
Foto: KTGW

Do czego zobowiązany jest cudzoziemiec
Kolejnym problemem może być oczywiście brak znajomości języka polskiego przez obcokrajowca chcącego wstąpić w związek małżeński. W tym przypadku wymagana jest obecność tłumacza przy wszelkich niezbędnych czynnościach dokonywanych przez obcokrajowca, w tym podczas samej uroczystości zawarcia małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. W przypadku małżeństw konkordatowych kwestie nieznajomości języka polskiego należy ustalić indywidulanie z kapłanem. Oprócz powyższych cudzoziemiec chcący zawrzeć w Polsce związek małżeński zobowiązany jest do dostarczenia takich dokumentów jakważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość oraz zupełny akt urodzenia (oryginał wraz z tłumaczeniem).Jeżeli cudzoziemiec pozostawał uprzednio w związku małżeńskim, to zobowiązany jest ponadto do dostarczenia dokumentu potwierdzającego małżeństwo wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie lub unieważnienie tego małżeństwa albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa.

Łukasz Kuczyński/K.Ś.

 

Show More