Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Z werwą, delikatnie i nieco dziwacznie

Ostródę (Osterode) zawsze warto odwiedzić – szczególnie dotyczy to uczniów, którzy chcieliby się nauczyć języka niemieckiego i udowodnić, że potrafią w nim śpiewać. W Ostródzie odbywa się bowiem konkurs piosenki niemieckiej organizowany przez lokalne Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Jodły”. 29 listopada w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyła się 17. edycja tego wydarzenia.

Z powodu zimowych warunków na drogach wielu z ok. 70 młodych uczestników, którzy chcieli rywalizować jako soliści, duety czy zespoły w czterech kategoriach wiekowych, przybyło do Ostródy dopiero na krótko przed rozpoczęciem konkursu. Nikt się nie zgłosił do kategorii dorosłych; tylko uczniowie od klasy I do maturalnej z dziesięciu różnych szkół w regionie odważyli się stanąć na scenie.

Voller Saal in Osterode
Foto: Uwe Hahnkamp

Stare koszary, młodzi ludzie

Organizatorka Anna Laskowska zachęciła ich na początku powitania słowami: – Życzymy dobrej zabawy tu i na scenie, i trzymamy kciuki. Henryk Hoch, przewodniczący Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Jodły” w Ostródzie, jako gospodarz wyjaśnił uczestnikom: – Kiedyś były tu białe baraki. Kilka lat temu zostały wyremontowane, a w jednym z budynków znajduje się sala, w której jesteśmy. Powodzenia!

Die Organisatoren Henryk Hoch und Anna Laskowska
Foto: Uwe Hahnkamp

Wszyscy przywieźli ze sobą motywację, niezależnie od tego, czy przyjechali z Głotowa (Glottau), Elbląga (Elbing) czy Wipsowa (Wieps). Zdenerwowanie i trema zazwyczaj ustępowały po kilku pierwszych taktach, dzięki czemu żaden z artystów się nie zaciął. Najmłodsza uczestniczka, pierwszoklasistka Hanna Panasiuk z Olsztynka (Hohenstein), najlepiej przekonała jury o swoich umiejętnościach w kategorii klas 1–3 solo. Okularami przeciwsłonecznymi, tańcem i piosenką „Körperteil-Blues” duet Władysław i Jurek Teodorczukowie podbili jury i konkurencję.

Hanna Panasiuk – Siegerin in der Kategorie „Klassen 1-3 Solo“
Foto: Uwe Hahnkamp
Die Blues-Brothers Teodorczuk
Foto: Uwe Hahnkamp

Z werwą i nieco dziwacznie

Przewodniczący Henryk Hoch, menedżerka ds. kultury z ramienia Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) przy Związku Niemieckich Stowarzyszeń Warmii i Mazur (VdGEM) Chantal Stannik oraz dziennikarz Uwe Hahnkamp musieli następnie ocenić kandydatów z klas 4–6. Podczas gdy soliści wydawali się nieco nieśmiali, duety zaprezentowały się w barwny i nieco dziwaczny sposób: jeden jako pszczoły, drugi jako grupa Ich Troje z wokalistą Michałem Wiśniewskim. Na nagrodę specjalną za najlepszy strój zasłużył Oliwier Luka z Rączek (Rontzken) ze swoim głosem i mamą, która była odpowiedzialna za kostium.

Oliwier Luka alias Michał Wiśniewski mit Lena Wizła
Foto: Uwe Hahnkamp
Im Tiefflug auf Platz 1: Nikola Brudzińska und Oliwier Olszewski
Foto: Uwe Hahnkamp

Na zakończenie rywalizacji w grupach wiekowych ośmiu chłopców z klasy V Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Dominika Savio w Ostródzie wstrząsnęło sceną poprzez energiczny występ taneczny pod tytułem „Dancing Lasha Tumbai”. Dobrze się złożyło, że wszyscy wokaliści z klas VII i VIII oraz soliści ze szkół średnich od klasy IX wybrali spokojniejsze utwory.

Geballte Tanzkraft der 5. Klasse der Salesianer-Grundschule „Dominik Savio“ in Osterode
Foto: Uwe Hahnkamp

Delikatnie i mniej delikatnie

Spośród trzech uczennic Szkoły Podstawowej w Radostowie (Freudenberg) najlepiej zaprezentowała się Zofia Ziarkiewicz z utworem „Ein bisschen Frieden”. Zdaniem jury najtrudniejsza decyzja zapadła jednak w kategorii szkoły średnie solo – z trzema reprezentantkami z Ostródy z Liceum im. J. Bażyńskiego i Zespołu Szkół Rolniczych. Trzy równorzędne prezentacje, z których ostatecznie zwycięsko wyszła Amelia Łojko z liceum.

Zofia Ziarkiewicz sang „Ein bisschen Frieden“.
Foto: Uwe Hahnkamp

Trzy grupy z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Dominika Savio wzięły udział w konkursie zespołów – z bardzo różnymi utworami. Podczas gdy klasa II wybrała pieśń marszową niemieckich żołnierzy rosyjskiego cara, klasa III wybrała „99 Luftballons” Neny, pieśń pokoju. Obie klasy akompaniowały sobie na żywo na gitarze, a nie z taśmy, co było bardzo rzadkie w ostatnich latach.

Ein Selfie vor den Plakaten – die jungen Künstler aus Glottau
Foto: Uwe Hahnkamp

Godna podziwu jest jednak odwaga wszystkich, by wykonać na scenie piosenkę w obcym języku, zwłaszcza że przygotowania utrudnia niewielka liczba lekcji. Możemy mieć tylko nadzieję, że powrócą w przyszłym roku, kiedy znów zabrzmi motto: „Scena wolna dla niemieckich piosenek!”

Gruppenfoto aller Teilnehmer mit den Organisatoren
Foto: Uwe Hahnkamp

Uwe Hahnkamp

Uczestnicy i organizatorzy dziękują polskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku za wsparcie finansowe imprezy.

Show More