Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Od trzech dekad aktywni

Świętowanie w trudnych czasach bywa mniej radosne niż w czasach pomyślnych, ale ma sens. Pozwala spojrzeć wstecz na dokonania i w przyszłość – na cele. Goście jubileuszu związku przypomnieli wszystkim o jednym i drugim.

Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur swoje 30. urodziny obchodził uroczyście 27 października. Z tej okazji gości miał wielu: Cornelia Pieper – konsul RFN z Gdańska (Danzig), Jarosław Słoma – przewodniczący komisji ds. mniejszości Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wiktor Leyk – pełnomocnik marszałka sejmiku do spraw mniejszości narodowych, Aneta Łapińska – pełnomocniczka wojewody ds. mniejszości narodowych, Stefan Migus – przewodniczący olsztyńskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Nie zabrakło ks. Andrè Schmeiera. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce reprezentował Ryszard Rogóż. Obecny był Piotr Dukat, przewodniczący Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej nienależącego do związku, oraz jak zawsze Ulf Püstow – pełnomocnik Wspólnoty Wschodniopruskiej ds. współpracy ze stowarzyszeniami niemieckimi. Pojawili się licznie przedstawiciele organizacji należących do związku. Gościem honorowym był Paul Gollan z Najdymowa (Neudims), współzałożyciel i organizator pierwszego stowarzyszenia niemieckiego w Biskupcu (Bischofsburg) już w 1989 r.

Der VdGEM-Vorsitzende Henryk Hoch mit Cornelia Pieper, Generalkonsulin der Bundesrepublik Deutschland in Danzig
Foto: Lech Kryszałowicz

Krótką historię związku przedstawił Henryk Hoch – jego przewodniczący. Wymienił najważniejsze przedsięwzięcia organizowane przez związek, czyli: festyny letnie, letnie olimpiady młodzieży, letnie warsztaty dla dzieci, koncerty „Pod wspólnym niebem”. Wspomniał, że duże znaczenie dla konsolidacji ludności niemieckiej w regionie mają związkowy biuletyn i audycja w Radiu Olsztyn – „Allensteiner Welle”. Przewodniczący podkreślił, że stowarzyszenia należące do związku pielęgnują pamięć o wybitnych ludziach: w Morgu (Mohrungen) o Johannie Herderze, w Ostródzie (Osterode) o Hansie Helmucie Kirstcie, w Ełku (Lyck) o Siegfriedzie Lenzu, Olsztynku (Hohenstein) o Emilu Behringu, w Kętrzynie (Rastenburg) o Arno Holzu i Arno Surminskim, w Elblągu (Elbing) o Ferdynandzie Schichau i Franzu Komnicku.

Róża Kańkowska, Vorsitzende der deutschen Minderheit in Elbing, und Lech Słodownik, Historiker aus Elbing, werfen einen Blick in die Jubiläumsbroschüre des VdGEM.
Foto: Lech Kryszałowicz

Przewodniczący zaakcentował bardzo dobrą współpracę z samorządem wojewódzkim i gminami oraz ze Wspólnotą Wschodniopruską. Na koniec swego wystąpienia gorąco dziękował członkom stowarzyszeń za ich wieloletnią pracę na rzecz zachowania niemieckości i języka.

Henryk Hoch bei seiner Ansprache
Foto: Lech Kryszałowicz

Jak to zwykle przy okazji urodzin bywa – nie obyło się bez życzeń. Złożyli je wszyscy ważni goście. Gratulowali osiągnięć i przetrwania w niełatwych czasach. Wyrażali nadzieję, że nadchodząca przyszłość zmieni w Polsce nastawienie do Niemiec, niemieckiej mniejszości i nauczania języka niemieckiego jako mniejszościowego w szkołach. Wyrażali przy tym solidarność z Ukrainą walczącą z Rosją.

Die Vertreter der Landsmannschaft Ostpreußen, Ulf Püstow (Mitte) und Damian Wierzchowski (rechts), gratulieren Henryk Hoch zum Verbandsjubiläum.
Foto: Lech Kryszałowicz

Członkowie stowarzyszeń z regionu złożyli na ręce przewodniczącego Hocha gratulacje, życzenia na przyszłość oraz różne prezenty.

Agnieszka und Paweł Panasiuk von der Ermland-Masurischen Philharmonie spielten Kompositionen von deutschen Musikern.
Foto: Lech Kryszałowicz

Po części oficjalnej uczestnicy jubileuszu wysłuchali koncertu muzycznego w wykonaniu Agnieszki i Pawła Panasiuków, muzyków Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Co zagrali? Kompozycje muzyków niemieckich. Uroczystość zakończył jubileuszowy obiad.

Lech Kryszałowicz

Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur powstał 3 października 1992 r., a zarejestrowany został w marcu 1993 r. Formował się jednak do 1995 r. Należały do niego wówczas 23 stowarzyszenia niemieckie z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Obecnie do związku należą stowarzyszenia w: Bartoszycach (Bartenstein), Biskupcu (Bischofsburg), Braniewie (Braunsberg), Elblągu (Elbing), Ełku (Lyck), Górowie Iławeckim (Landsberg), Iławie (Deutsch Eylau), Kętrzynie (Rastenburg), Olsztynku (Hohenstein), Ostródzie (Osterode), Morągu (Mohrungen), Mrągowie (Sensburg), Piszu (Johannisburg), Szczytnie (Ortelsburg) i Węgorzewie (Angerburg). Organizacje zrzeszone w związku liczą w sumie ok. 3500 osób.

Od kwietnia 2022 r. zarząd związku tworzą: Henryk Hoch – przewodniczący (pełni tę funkcję od 2004 r.); Gerard Wichowski – wiceprzewodniczący, szef stowarzyszenia „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim (Heilsberg); Monika Krzenzek – skarbniczka, przewodnicząca stowarzyszenia „Heimat” w Szczytnie. Pozostali członkowie zarządu to: Irena Szubzda – przewodnicząca stowarzyszenia „Mazury” w Ełku, Danuta Kanclerz – przewodnicząca stowarzyszenia w Bartoszycach oraz Sebastian Jabłoński – przewodniczący stowarzyszenia „Niedźwiedzia łapa” w Mrągowie.

Show More