Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wzrost o 100 procent

Z Sybillą Dzumlą, koordynatorką ogólnopolskiego projektu Deutsch AG, o nowym semestrze Deutsch AG rozmawia Anna Durecka

 

W nowym roku szkolnym projekt Deutsch AG po raz pierwszy wystartował w rozszerzonej formie. Teraz nie tylko uczniowie klas siódmych i ósmych mogą brać udział w dodatkowych zajęciach języka niemieckiego, ale także uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. Dlaczego projekt został rozszerzony?
Pierwotnie nie było takiego zamiaru. Ale wtedy w najgorszych koszmarach nie podejrzewaliśmy, że nauczanie języka niemieckiego w szkołach zostanie zredukowane z trzech do jednej godziny, jeśli chodzi o nauczanie języka mniejszości. Rozszerzenie projektu jest naturalną konsekwencją tej dyskryminacji uczniów z mniejszości niemieckiej. Wprawdzie niektóre samorządy finansują te okrojone przez polski rząd lekcje języka niemieckiego, ale nie wszystkie. Dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć projekt o klasy od czwartej do szóstej, aby podtrzymać wysoki poziom nauczania języka niemieckiego pomimo dyskryminacji oraz aby jak najwięcej uczniów miało dostęp do dodatkowych lekcji języka.

Sybilla Dzumla, die Koordinatorin des Projekts „Deutsch AG“
Foto: VdG

Projekt zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Jak to wygląda teraz, gdy do grona potencjalnych uczestników dołączyły kolejne roczniki uczniów?
Na początku roku, kiedy planowaliśmy rozszerzenie zakresu nauczania, przewidywaliśmy 60-procentowy wzrost liczby uczestników. Ostatecznie osiągnęliśmy wzrost o prawie 100%. Przed wakacjami mieliśmy 220 grup, a teraz 420 z 3600 uczniami. Bardzo często są to te same szkoły, które już uczestniczą w projekcie. Jednak wiele szkół, które mieliśmy w 2020 lub 2021 r., powróciło do projektu, właśnie dlatego, że teraz oferujemy Deutsch AG również młodszym klasom.

Czy jest więcej grup Deutsch AG w innych województwach, nie tylko w opolskim?
Tak, wzrost nastąpił wszędzie. Mamy 266 grup w województwie opolskim, 106 w województwie śląskim, 24 na Warmii, Mazurach i Pomorzu, 23 w województwie lubuskim i jedną na Dolnym Śląsku. Oczywiście jesteśmy z tego bardziej niż zadowoleni.

Insgesamt 420 Deutsch-AG-Gruppen starteten mit dem neuen Schuljahr in Polen.
Foto: VdG

Czy teraz, gdy w projekcie biorą udział młodsi uczniowie, zmieniło się coś także pod względem merytorycznym?
Przygotowywaliśmy się do tej zmiany przez rok. Z myślą o młodszych uczniach powstał zupełnie nowy program nauczania pod nazwą Junior. Opracowano arkusze robocze, dostosowano ćwiczenia i testy językowe. Młodsi uczniowie otrzymują od nas nowy produkt dydaktyczny. Dlatego nie można mieszać młodszych uczniów ze starszymi w jednej grupie. Po prostu mamy zupełnie inną ofertę dla obu grup.

To wszystko brzmi jak spore wyzwanie.
To prawda, ale przygotowujemy się do niego od tygodni. Kursy rozpoczęły się już 5 września. W pierwszych tygodniach nauczyciele dostali wszystkie materiały. W tym tygodniu otrzymają dostęp do wszystkich przygotowanych materiałów roboczych.

 

Projekt Deutsch AG jest finansowany ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Show More