Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

O mniejszościach i większości

Pod koniec kwietnia członkowie polsko-niemieckiej Grupy Kopernika spotkali się w Opolu i dyskutowali o sytuacji mniejszości. Niedawno zaprezentowali swój najnowszy raport będący wynikiem tego spotkania.

Aby lepiej poznać sytuację i perspektywy mniejszości niemieckiej, uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. z jej przedstawicielami, jak również z marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą i sekretarzem biskupa opolskiego. Po tych rozmowach kilka dni temu grupa opublikowała raport zatytułowany „Wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego. Etniczne mniejszości i większości jako podmioty polsko-niemieckiego sąsiedztwa”. Członkowie grupy podkreślają w nim m.in. znaczenie otwartego pół roku temu w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.„Pokazuje ono, jak można dzisiaj konstruktywnie wykorzystać kulturowe i historyczne dziedzictwo mniejszości etnicznych. Mniejszość dokumentuje w ten sposób drogę, którą przebyła w ostatnich dziesięcioleciach: już nie przedstawia się z jednostronnej perspektywy ofiar, ale jest gotowa do samokrytycznego rozliczenia z własną historią” –czytamy w dokumencie, który jednocześnie postuluje utworzenie podobnego centrum dokumentacyjnego dla Polaków mieszkających w Niemczech.

Foto: Teilnehmer des Treffen der Kopernikus-Gruppe in Oppeln im Gespräch mit Marschall Andrzej Buła. Foto: Kopernikus-Gruppe

Grupa Kopernika podkreśla też, że zarówno Polonia w Niemczech, jak i mniejszość niemiecka w Polsce są odzwierciedleniem zmian zachodzących w społeczeństwach i pokazują nową normalność w Europie. „Z tego powodu z niepokojem obserwujemy próby politycznego wykorzystania mniejszości niemieckiej w Polsce. Jednocześnie zwracamy uwagę, że Polonia w Niemczech od dłuższego czasu nie otrzymuje wsparcia w takim zakresie, jak to przewidziano w Traktacie o dobrym sąsiedztwie. Przestrzegamy przed politycznym instrumentalizowaniem mniejszości i rozgrywaniem ich przeciwko sobie. W ten sposób przegrywają bowiem wszyscy – mniejszości i społeczeństwa większościowe” –napisano w raporcie.

Wreszcie, wśród kilku sugestii dotyczących większego wsparcia dla mniejszości, Grupa odniosła się również do nauczania języka niemieckiego w Polsce. „Dlatego apelujemy nie tylko o zaniechanie dyskryminacji dzieci niemieckiej mniejszości oraz przywrócenie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w wymiarze trzech godzin tygodniowo, ale także o rozszerzenie tej oferty edukacyjnej dla uczniów powyżej klasy 6” –czytamy w raporcie.

Pełny tekst dokumentu można przeczytać na stronie internetowej Niemieckiego Instytutu Polskiego.

Rudolf Urban

Grupa Kopernika jest projektem Niemieckiego Instytutu Polskiego oraz Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego i powstała w 2000 r. Jej członkami są naukowcy i osoby publiczne z Polski i Niemiec.

 

Show More