Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wiele osiągnięto

W ramach dodatkowych środków z Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2023 r. udało się przeprowadzić liczne remonty w siedzibach instytucji mniejszości niemieckiej, w tym w siedzibach Niemieckich Kół Przyjaźni, w których coraz większy nacisk kładzie się na promocję języka. Na ten cel w całej Polsce wykorzystano 718 969,54 euro, czyli 3 206 604,15 zł. W wyremontowanych pomieszczeniach  można będzie organizować o wiele więcej projektów językowych. 


– Cieszę się, że udało nam się osiągnąć tak wiele. Na przykład wiele kół DFK może teraz organizować kurs sobotni lub klub języka niemieckiego, ponieważ wcześniej nie było to możliwe z powodu braku ogrzewania – mówi Joanna Hassa, dyrektor Związku Niemieckich Stowarzyszeń. Sala dziecięca w biurze Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej (AGDM) została całkowicie odnowiona.

Der Kindersaal der Allensteiner Gesellschaft Deutscher Minderheiten lädt zum Deutschlernen ein.
Foto: AGDM

– Jest świeżo i zachęcająco, a dzieci mogą bez problemu uczestniczyć w zajęciach w skarpetkach. Nasze biuro również zostało wyremontowane dzięki dofinansowaniu, co czyni je zachęcającym dla każdego, kto nas odwiedza – mówi Piotr Dukat z AGDM i dodaje, że kurs sobotni cieszy się w Olsztynie dużą popularnością; odbywają się tu także wszelkie inne zajęcia dla dzieci, przyciągając dzieci i ich rodziców nie tylko z mniejszości niemieckiej: – Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą wziąć udział w naszych programach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DWPN
W biurze Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN) w Opolu wymieniono wszystkie okna. – Było to bardzo potrzebne, w pomieszczeniach jest teraz znacznie cieplej i nie słyszymy już ulicznego hałasu, który w niektóre stresujące dni negatywnie wpływał na naszą pracę. Zasięgnęliśmy porady pani z urzędu ochrony zabytków, ponieważ mieścimy się w zabytkowej kamienicy, a ona również potwierdziła, że okna naprawdę wymagają wymiany – mówi Aurelia Langosz z DWPN.

Die historischen Räumlichkeiten des HDPZ-Büros in Oppeln erstrahlen in neuem Glanz.
Foto: HDPZ

Ponadto w całym biurze wycyklinowano parkiet, przemalowano duże, stare drewniane drzwi, wszystkie ściany pokryto świeżą warstwą farby, wymieniono wszystkie lampy i położono nowe dywany, aby nadać całości harmonijne wykończenie. – Te historyczne wnętrza lśnią teraz nowym blaskiem. Wydarzenia w naszej sali konferencyjnej – warsztaty i spotkania w ramach różnych projektów, konferencje prasowe i wiele innych – również lśnią w nowym świetle – dodaje z satysfakcją Aurelia Langosz, która nadzorowała prace budowlane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum Młodzieży

Im Jugendzentrum in Oppeln kann jeder seine eigene Initiative durchführen.
Foto: BJDM

Prace remontowe w Centrum Młodzieży obejmowały głównie niezbędny remont dachu i malowanie klatki schodowej, ponieważ ściany zostały tam uszkodzone przez wodę. W tym roku do Centrum wprowadziło się biuro Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (BJDM), które dzięki dofinansowaniu z BMI otrzymało nowe meble. Budynek przy ulicy Krupniczej 15 w Opolu skupia obecnie wszystkie organizacje młodzieżowe mniejszości niemieckiej w Opolu.

Im Jugendzentrum können nun noch mehr Initiativen für Kinder und Jugendliche organisiert werden!
Foto: BJDM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Ponadto zainstalowano skuteczny system monitoringu, aby zapewnić bezpieczeństwo budynku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wykorzystujemy te pomieszczenia do wielu różnych projektów. W naszej dużej sali odbywają się liczne szkolenia i warsztaty dla młodzieży i dorosłych, które organizujemy nie tylko my jako Centrum Młodzieży czy BJDM, lecz także wszystkie inne instytucje mniejszości niemieckiej – mówi Weronika Koston, przewodnicząca BDJM.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cieszy się, że prace remontowe i modernizacyjne zostały pomyślnie zakończone, dzięki czemu Centrum stało się bardziej nowoczesne i atrakcyjne. – Nowe miejsce umożliwia organizowanie wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, co pomaga kultywować język niemiecki i zachować dziedzictwo kulturowe. Teraz pracujemy nad jeszcze szerszą ofertą dla młodzieży! – mówi przewodnicząca.

Szkoły stowarzyszeniowe i przedszkola

Nun können sich die Kinder des Pro-Liberis-Silesiae-Kindergartens in Malino ordentlich austoben.
Foto: PLS

Niektóre szkoły stowarzyszeniowe i przedszkola, w których nauczanie dwujęzyczne jest priorytetem, również mogły się ubiegać o dofinansowanie. Na przykład stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae.

– W Raszowej nie musimy już tak dużo ogrzewać, przedszkole zostało poddane termomodernizacji i jest teraz znacznie bardziej energooszczędne. Z kolei w Opolu-Malinie dzieci otrzymały interaktywne obszary na świeżym powietrzu związane z naturą, gdzie mogą swobodnie eksplorować otoczenie. Znajduje się tam ścieżka sensoryczna, na której dzieci mogą doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami. Są też zioła, które mogą obserwować rosnące na grządkach, jest domek dla owadów i stacja meteorologiczna, a także plac zabaw – wylicza Margarete Wysdak, szefowa stowarzyszenia.

 

 

 

Manuela Leibig

 

Show More