Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Prawdziwa przyjaźń covida się nie boi

Pandemia nie pokonała partnerstwa Ostródy i Osterode w Górach Harzu w Niemczech, chociaż poważnie je osłabiła. Po trzech latach przerwy miasta wznowiły oficjalne kontakty.


Pierwsza w odwiedziny wybrała się delegacja Osterode. Przebywała w partnerskiej Ostródzie w dniach 4–7 sierpnia. Delegacja liczyła osiem osób, a składała się z siedmiorga radnych i burmistrza – Jensa Augata. Zarówno burmistrz jak i pięcioro radnych – to nowi członkowie władz miasta, wybrani we wrześniu ubiegłego roku, i nigdy jeszcze w Ostródzie nie byli. Goście zwiedzili więc miasto, w tym zamek, amfiteatr, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nowe inwestycje – żłobek i remontowane molo. Zobaczyli odbudowany stary ratusz i Kolumnę Trzech Cesarzy, czyli Jedności Europejskiej. Odwiedzili także Dom Niemiecki, czyli siedzibę Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Jodły”. Podejmował ich tutaj Henryk Hoch – architekt partnerstwa miast, co podkreślił burmistrz Augat, przewodniczący „Jodeł”. Przewodniczący opowiedział o historii „Jodeł”, o tym, czym się zajmuje i jakie organizacja ma plany. Goście byli poruszeni tym, jak wiele dla zachowania śladów niemieckiej bytności i kultury „Jodłom” we współpracy ze wspólnotą byłych mieszkańców powiatu ostródzkiego, która ma siedzibę w Osterode, udało się zrobić.

Henryk Hoch, Vorsitzender des deutschen Vereins „Tannen“ und Architekt der Städtepartnerschaft, führte die Gäste in die Geschichte der Organisation und ihre Erfolge ein.
Foto: Lech Kryszałowicz

Ważnym punktem wizyty było spotkanie obu rad i dyskusja nad planami dalszej współpracy. Obie strony zadeklarowały chęć jej dalszego utrzymywania. Co do planów to powrócą stare sprawdzone formy: wymiana młodzieży, wymiana kulturalna, współpraca straży pożarnych.

 

Jens Augat, Bürgermeister von Osterode am Harz
Foto: Stadt Osterode am Harz

– To była ważna wizyta. Pierwsza po pandemicznej przerwie i pierwsza nowych władz. Bardzo nas cieszy to, że władze Osterode chcą kontynuować partnerstwo i że odwiedziły także naszą siedzibę. Współpraca naszych miast była bardzo intensywna i obejmowała przed pandemią ponad 100 osób rocznie. Mam nadzieję, że do tego poziomu niebawem powrócimy – podsumowuje Henryk Hoch, były wieloletni radny, wiceprzewodniczący rady miasta i były pełnomocnik burmistrza ds. kontaktów z Osterode.

Za dwa lata oba miasta będą świętować 30-lecie partnerstwa.

lek

Show More