Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Nie chcemy czekać 100 lat”

Wyrównanie szans ekonomicznych, poprawa dostępności badań i opieki zdrowotnej kobiet, wsparcie rozwoju kobiet – to założenia programowe, które przedstawiły kandydatki KWW Mniejszość Niemiecka na dzisiejszej konferencji prasowej.  

 

Program KWW Mniejszość Niemiecka zakłada działania na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn m.in. kwestii prawa do równych wynagrodzeń, zapobiegania wykluczeniu zawodowemu po okresie wychowania dzieci, dostępności i finansowania badań, sprawowania opieki nad dziećmi. Jak mówiła Zuzanna Donath-Kasiura: – My, kobiety, udowadniamy sobie i innym, że można po gospodarsku rozwiązywać problemy i pracować dla wspólnego dobra, aby w naszym Heimacie, w naszych wioskach, miasteczkach i miastach żyło się lepiej. Kandydatka KWWMN do Sejmu podkreśliła również, że choć kobiety stanowią 51 % społeczeństwa, to według raportu GLOBAL GENDER GAP REPORT opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne równy status kobiety żyjące w Europie środkowo wschodniej osiągną w 2128 roku. – My nie chcemy czekać ponad 100 lat! Chcemy działać, aby wyrównać nasze szanse ekonomiczne umożliwić osiągnięcia edukacyjne, poprawić dostępność badań i opieki zdrowotnej i zwiększyć udział w polityce – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura.

 

Więcej o kobietach w mniejszości niemieckiej czytaj TUTAJ.

 

Kolejna kandydatka KWWMN do Sejmu, Sylwia Kus, opowiedziała się za większym wsparciem dla kobiet, które chcą łączyć życie rodzinne i zawodowe. – Będziemy wspierać i podejmować inicjatywy, których celem jest wzmocnienie kobiet na rynku pracy, zarówno tych, które na niego dopiero wchodzą, jak i tych, które wracają do aktywności np. po okresie urlopu macierzyńskiego. Takie inicjatywy mogą dotyczyć zarówno większej dostępności szkoleń przygotowujących do konkretnych ról zawodowych, jak i zapewnienia dostępności opieki nad dziećmi, zwłaszcza w małych, lokalnych społecznościach, np. w żłobkach, przedszkolach czy klubach malucha – mówiła Sylwia Kus, zaś Edyta Gola podkresliła wysokie kompetencje kobiet zaangażowanych w działalność mniejszości niemieckiej. –  Ich duża aktywność, wrażliwość i dobre rozeznanie w potrzebach ludzkich są dla KWW MN cennym głosem doradczym, z którego czerpiemy. Dumni jesteśmy też z tego, że na liście kandydatów do Sejmu KWW MN kobiety stanowią połowę i są to kandydatki mające specjalistyczną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie – mówiła Edyta Gola.

 

Auf der Liste der Deutschen Minderheit sind 12 Frauen, unter ihnen (v.l.) Zuzanna Donath-Kasiura, Sylwia Kus, Edyta Gola und Aneta Langer.
Foto: KWWMN

 

Dla kandydatek KWWMN ważne jest jednak również wsparcie dla tych kobiet, które decydują się na poświęcenie się rodzinie i lokalnej społęczności. –  Dlatego chcemy zainicjować działania dotyczące organizacji w lokalnych społecznościach szkoleń i warsztatów. Ich tematyka powinna być zgodna z potrzebami, a może dotyczyć np. szkoleń z zakresu opieki nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, szkoleń językowych czy organizacji warsztatów tematycznych z zakresu florystyki, kosmetologii, pracy projektowej, itp. – mówiła podczas konferencji prasowej Aneta Langer.

Wybory do Sejmu I Senatu odbędą się 15 października.

Rudolf Urban

Show More